Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porwali nazistowski samolot i prawie uciekli oprawcom. Delegacja AMW oddała hołd poległym Polakom w Austrii

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Porwali nazistowski samolot i prawie uciekli oprawcom. Delegacja AMW oddała hołd zmarłym Polakom w Austrii
Porwali nazistowski samolot i prawie uciekli oprawcom. Delegacja AMW oddała hołd zmarłym Polakom w Austrii Radosław Maślak/Facebook
Delegaci z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w trakcie swojej wizyty w Austrii oddali cześć Polakom, którzy oddali życie podczas uprowadzenia samolotu Junkers 88A. Grób Stanisława Krasonia i Ludwika Michalskiego znajduje się na cmentarzu w Unteraspang nieopodal Wiednia. W czasie II wojny światowej uprowadzili jeden z nazistowskich bombowców.

Porwali nazistowski samolot i prawie uciekli

W piątek, 26 kwietnia, delegacja Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podczas wizyty w Austrii odwiedziła grób Polaków, których historia zasługuje na swoją ekranizację. Stanisław Krasoń i Ludwik Michalski, pochowani na cmentarzu w Unteraspang i przez wiele lat zapomnieni, uprowadzili samolot Junkers 88A. Przed swoją próbą ucieczki byli robotnikami przymusowymi w technicznej obsłudze naziemnej.

ZOBACZ TAKŻE: Wypadek szybowca w Pruszczu Gdańskim. Ranny jest pilot, w akcji śmigłowiec LPR

- To bohaterskie wydarzenie miało miejsce 21 sierpnia 1943 r. na lotnisku wojskowym w Wiener Neustadt. W uroczystości złożenia wieńców uczestniczyli: Attaché Wojskowy Polski w Austrii, Polonia oraz delegacje sił zbrojnych RP - pisze dr Radosław Maślak, rzecznik prasowy AMW.

W tych latach na lotnisku w Wiener Neustadt stacjonowała 1. Eskadra Szkolna niemieckiej Luftwaffe – Lehrgeschwader 1. Polacy próbowali wykorzystać duży ruch samolotów i uciec na południe. Ich ucieczka zakończyła się jednak katastrofą. Po około 50 kilometrów samolot rozbił się we wzgórzach w pobliżu miejscowości Neustift am Hartberg.

ZOBACZ TAKŻE: Święto 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Odbyła się uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników cywilnych

Grób polskich pilotów przez wiele lat był anonimowy i zapomniany. Został odkryty w trakcie lokalnych badań i odnowiony w 2023 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki