Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Plura apeluje o ochronę gwar

Redakcja
Fot. Arkadiusz Lawrywianiec
Dziś podczas wyjazdowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni wojewódzcy mają podjąć uchwałę o ochronie gwar w regionie. W związku z tym poseł Marek Plura Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Piastówanio Ślónskij Godki wystosował apel.

Sz. P. Andrzej Gościniak
Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego

Czcigodny Panie Przewodniczący,
Wysoka Izbo Sejmiku Śląskiego,

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą, tak ważną dla mnie sesję Sejmiku, jednak nie mogę być na niej obecny ze względu na obowiązki związane z realizacją przypadającego dziś właśnie Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Za swą nieobecność gorąco przepraszam, a zarazem kieruję ku Państwu szczerą zachętę do podjęcia uchwały o ochronie gwar języka polskiego, w które tak bogaty jest nasz region łączący Polaków o różnej tożsamości, historii i kulturze. Zachęcam także do ochrony ginących w naszym regionie języków jak choćby mowa Wilamowiczan w Powiecie Bielskim rodem z Niderlandów, czy staromorawski język mieszkańców kilku gmin Powiatu Raciborskiego. Takiego – moralnego i materialnego wsparcia oczekuje też mowa Górnoślązaków zarówno w swym słowiańskim jak i germańskim wydaniu.

Całym sercem wdzięczny jestem inicjatorowi tej uchwały Marszałkowi Województwa Śląskiego Mirosławowi Sekule, gdyż zwłaszcza dziś w czas obchodów Roku Oskara Kolberga jest ona nie tyle pięknym dokumentem rocznicowym, co godnym naśladowania wzorem realnych działań na rzecz ratowania regionalnej różnorodności dziedzictwa kultury Polskiej. To nasz wspólny obowiązek, a miarą jego realizacji będą konkretne przedsięwzięcia i ponoszone na nie nakłady. Z tego też powodu, aby rzeczywiście wspomóc zachowanie etnolektu śląskiego dwa lata temu wniosłem w tryb legislacyjny Sejmu RP projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, a także niektórych innych ustaw, którego celem jest nadanie mowie śląskiej statusu języka regionalnego. Stąd też wznawiam skierowany przeze mnie do Wysokiego Sejmiku blisko dwa lata temu apel o przyjęcie uchwały intencyjnej wspierającej tenże proces legislacyjny. Uchwały takie podjęło już kilkadziesiąt rad górnośląskich powiatów i gmin. Wiedząc, iż grupa Radnych przygotowała już projekt takiej uchwały wierzę, że Sejmik wkrótce go przyjąć raczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty