Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poważna inwestycja kolejowa dla Aglomeracji Beskidzkiej. Jest dofinansowanie na rewitalizację linii kolejowej Bielsko-Biała – Cieszyn

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Duża inwestycja kolejowa, która dotychczas znajdowała się na liście rezerwowej, stanie się faktem. – Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej w kierunku Cieszyna uzyskał dofinansowanie w ramach rządowego programu Kolej Plus – podała Aglomeracja Beskidzka.

Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej w kierunku Cieszyna uzyskał dofinansowanie

O przesunięciu projektu Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków) z listy rezerwowej programu Kolej+ do realizacji poinformowało 11 kwietnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

To oznacza, że nieczynny odcinek linii kolejowej pomiędzy Bielskiem-Białą a Skoczowem zostanie w ciągu najbliższych kilku lat gruntownie zmodernizowany zgodnie z założeniami studium planistyczno-prognostycznego, opracowanego na zlecenie Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka.

Co więcej, w ramach studium zaplanowano nie tylko wybudowanie praktycznie od nowa nawierzchni torowej, budowę lub modernizację kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych, przejazdów i przejść kolejowych, ale także utworzenie nowych przystanków kolejowych, takich jak: Skoczów Bajerki II, Bielsko-Biała Osiedle Polskich Skrzydeł, Bielsko-Biała Stare Bielsko, Bielsko-Biała Listopadowa. Konkurencyjność linii w transporcie przynieść ma korekta krzywych i łuków, dzięki której podniesiona zostanie prędkość do 100-120 km/h na odcinkach prostych i 60-70 km/h na łukach.

Dzięki inwestycji nie tylko przywrócona zostanie możliwość podróży koleją pomiędzy Bielskiem-Białą a Cieszynem czy Wisłą, ale powstanie pełny kręgosłup infrastrukturalny umożliwiający utworzenie kolei aglomeracyjnej.

W działania zmierzające do przywrócenia połączeń pomiędzy Skoczowem i Bielskiem-Białą pod koordynacją Aglomeracji Beskidzkiej zaangażowały się, na podstawie zawartego porozumienia, miasto Bielsko-Biała, gminy: Cieszyn, Skoczów, Jasienica, Ustroń, Wisła, Goleszów oraz powiaty bielski i cieszyński. Wynegocjowano korzystne deklaracje marszałka województwa o partycypacji w kosztach inwestycji (50 procent samorządowego wkładu własnego) oraz o uruchomieniu przewozów na odcinku Skoczów-Bielsko-Biała (deklaracja dotyczy co najmniej 8 par połączeń na dobę).

Wedle szacunków, modernizacja 22-kilometrowego odcinka linii kolejowej ma pochłonąć około 350 mln złotych netto, 85 proc. potrzebnej kwoty pochodzić ma z programu Kolej Plus (blisko 300 mln zł).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera