Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje film o latach 50. XX w. Częstochowie

Janusz Strzelczyk
archiwum krzysztofa kasprzaka
Krzysztof Kasprzak, częstochowski filmowiec dokumentalista realizuje film dokumentalny o latach 50. XX wieku w Częstochowie.

- To będzie dopełnienie filmów o dekadach drugiej polowy XX wieku pod Jasną Górą - mówi Krzysztof Kasprzak.

Wcześniej zrobił filmy o latach 60., 70., 80. 90. i osobno o roku 1962.

Co zobaczymy z lat 50.? Znajdą się tam filmowe zapisy z wydarzeń ważnych dla miasta.

1950 r. - początek komunikacji autobusowej MPK zakup autobusów czerwono -kremowych Mavag produkcji węgierskiej; Uruchomiono 4 linie: 1. Plac Stalina-Raków, 2. Czestochowianka- Lisiniec, 7. Olsztyńska-Pułaskiego-Barbary, 8. Wyczerpy Dolne- Zacisze- Koszary.

1952 r. - budowa stalowni Huty im. Bolesława Bieruta. W 1952 r. huta otrzymała imię Bolesława Bieruta, oddano walcownię i w nowej stalowni dokonano pierwszego spustu stali; Rada Ministrów wydała rozporządzenie o powiększeniu powierzchni miast (dołączono wówczas : Liszkę Górną , Sabinów , Wypalanki, Błeszno, Kręciwilk, Mirów, Wyczerpy Dolne, Zacisze).

1955 r. - Wyższą Szkołę Inżynierską przekształcono w Politechnikę Częstochowską. 1955 r. zmarł Antoni Krzemiński, pionier kinematografii polskiej, nakręcił film o pożarze Zapałczarni w Częstochowie, jeden z pierwszych filmów nakręconych na ziemiach polskich; otwarto stadion Rakowa; senator John Kennedy był na Jasnej Górze; przyjechał do Częstochowy pierwszy elektryczny pociąg; odnowienie Ślubów Narodu na Jasnej Górze.

1956 r. - do wieżowca przy POW wprowadzili się pierwsi mieszkańcy.

1959 r. - zmarł Antoni Fertner, aktor który zagrał w pierwszym fabularnym polskim filmie „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”. Miał około 500 ról w swoim dorobku.

- Nasze miasto zostało sfilmowane już w 1898 roku - opowiada Krzysztof Kasprzak. - Ekipa francuskich filmowców nakręcała materiał na Jasnej Górze i sfilmowała też kawałek miasta. Francuzi jeździli przez Częstochowę do Rosji, aby nakręcać tam materiały.

Najsłynniejszy częstochowski film z początków kinematografii to pożar zapałczarni z 1912 roku.

- Bracia Władysław i Antoni Krzemińscy zrobili ten film - mówi Kasprzak. - To był już ich dziewiąty film. Pochodzili z Łodzi. W Częstochowie mieli kino.

Krzysztof Kasprzak jest z wykształcenia inżynierem elektrykiem. - Chcę zachować Częstochowę w ruchomych obrazach - zapewnia.

Za cykl “Pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy” dostał drugą nagrodę na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym “Polskie Ojczyzny 2012”. Dla telewizji RTL wyprodukował film o chłopaku, który wyniósł z pożaru niepełnosprawnego.

- Chciałbym zrobić film o polskiej rodzinie spod Częstochowy, która ukrywała rodzinę żydowską i została za to zamordowana - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!