Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar kościoła św. Marcina w Kłobucku [AKTUALIZACJA, FILM]

Redakcja
Zdjęcie internauty
Od uderzenia pioruna zapaliła się w niedzielę rano górna część hełmu wieży kościoła w Kłobucku pod Częstochową. Strażacy ewakuowali uczestniczących we mszy wiernych. Nikomu nic się nie stało. Po południu akcja zakończyła się częściowym rozmontowaniem konstrukcji.

Jak informował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, piorun uderzył w wieżę kościoła znajdującego się przy kłobuckim rynku podczas porannej mszy. W kościele św. Marcina i Małgorzaty znajdowało się wówczas ok. 500 wiernych. Strażacy zabezpieczyli ich ewakuację.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z POŻARU WIEŻY KOŚCIELNEJ W KŁOBUCKU
Od pioruna zajęła się pokryta blachą drewniana konstrukcja hełmu wieży kościoła. Do jej gaszenia ściągnięto 9 zastępów strażaków, m.in. 37-metrową drabinę z Częstochowy. Pożar był gaszony z drabiny, a także od wewnątrz - z klatki schodowej wieży.

Akcję gaśniczą poważnie utrudniały przechodzące nad Kłobuckiem ulewy z gradem i piorunami. W pewnym momencie komendant akcji musiał zdecydować o przerwaniu działań z zewnątrz - ze względu na zagrożenie dla strażaków. Mimo to szybko udało się opanować zagrożenie dla pozostałej części świątyni.

Według informacji dyżurnego kłobuckiej komendy straży pożarnej, po południu akcja zakończyła się - strażacy ściągnęli na dół przekrzywiony krzyż wieńczący dotąd hełm wieży oraz częściowo rozebrali konstrukcję hełmu.

Ogień nie wyrządził poważnych strat. Udało się go szybko opanować, a gaszenie prowadzono tak, by zabytkowy obiekt ucierpiał jak najmniej. W protokole akcji łączną powierzchnię pożaru określono na 2 m kw., a objętość zajętych przezeń pomieszczeń - na 6 m kw.

Informację o pożarze przekazano rano wiernym na Jasnej Górze, przygotowującym się do mszy św. w ramach 19 Pielgrzymki Radia Maryja, wraz z apelem o modlitwę w intencji świątyni.

Kościół św. Marcina i Małgorzaty w Kłobucku jest najważniejszym zabytkiem tej miejscowości. Jego historia sięga przełomu XII i XIII wieku. W latach 1434-1448 proboszczem miejscowej parafii był kronikarz Jan Długosz, który w 1476 r. ufundował zbudowany przy kościele zespół klasztorny kanoników regularnych. W przeszłości trawiony pożarami i odbudowywany obiekt obecnie nosi cechy gotyku i baroku. PAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo