Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pozdrowienia z Warszawy" - dziewiętnastowieczna stodoła w chorzowskim skansenie została wymazana kredą

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na terenie zagrody z Frydka, pochodząca z połowy XIX wieku stodoła ośmioboczna z Brzeźc została wymazana kredą przez zwiedzających
Na terenie zagrody z Frydka, pochodząca z połowy XIX wieku stodoła ośmioboczna z Brzeźc została wymazana kredą przez zwiedzających MGPE w Chorzowie
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, czyli popularny Skansen, w poniedziałek 17 lipca poinformował o incydencie, do jakiego doszło w zagrodzie z Frydka. Pochodząca z połowy XIX wieku stodoła ośmioboczna z Brzeźc została wymazana kredą przez zwiedzających.

Dziewiętnastowieczna stodoła w chorzowskim skansenie została wymazana kredą

Do incydentu doszło w miniony weekend. Na terenie zagrody z Frydka, pochodząca z połowy XIX wieku stodoła ośmioboczna z Brzeźc została wymazana kredą przez zwiedzających.

- Bezmyślny akt wandalizmu – jedynie tak nazwać można pomalowanie ściany XIX – wiecznej zabytkowej stodoły z Brzeźć - czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Na wymazanej kredą ścianie stodoły widać kolorowe dziecięce rysunki oraz napisy: "Były tu Iza, Ania i Alek" oraz "Pozdrowienia z Warszawy". Poniżej udostępniamy dalszą część komunikatu opublikowanego przez chorzowski Skansen.

"Jak wiecie, dokładamy wszelkich starań, by zachować zabytkową ekspozycję w jak najlepszym stanie dla Was i przyszłych pokoleń. Pozyskujemy środki na remonty i konserwację, mając świadomość odpowiedzialności oraz troski o dziedzictwo naszego regionu.

Przypominamy, że będąc na terenie naszej ekspozycji odwiedzający znajdują się w MUZEUM zaś historia zgromadzonych tu budynków sięga nawet XVII wieku.

Zachowanie to oceniamy jednoznacznie jako dewastacja i niszczenie zabytku, jakim bez wątpienia jest obiekt w zagrodzie z Frydka.

Ponad 70 obiektów drewnianych na terenie MGPE to unikatowe w skali kraju zabytki. Dbałość o ich zachowanie powinna być wyrazem troski każdego, kto odwiedza muzeum. Obecnie weryfikujemy zapisy monitoringu z naszych kamer a nasze konserwatorki z Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych zajmują się usuwaniem zniszczeń."

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera