Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozwy zbiorowe za lockdown. Po m.in. branżach fitness i turystycznej, również gastronomowie zdecydowali się na taki krok

JAK
Epidemia koronawirusa i obostrzenia z nią związane bardzo mocno uderzyły w branże gastronomiczną
Epidemia koronawirusa i obostrzenia z nią związane bardzo mocno uderzyły w branże gastronomiczną FOT. JAK
Proces przygotowania największego w historii Polski pozwu grupowego przeciwko Skarbowi Państwa, który wytacza branża gastronomiczna reprezentowana przez restauratorkę z Krakowa, został uruchomiony 1 lutego. Gastronomowie będą domagać się m.in. odszkodowań finansowych za poniesione straty w czasie lockdownu. Wcześniej pozwy zbiorowe przygotowały m.in. branże turystyczna i fitness.

Wczoraj 1 lutego właścicielka krakowskiej restauracji Voila Dorota Rydygier we współpracy z Izbą Gospodarczą Gastronomii Polskiej podpisała z Kancelarią Adwokacko-Radcowską Dubois i Wspólnicy umowę na przygotowanie pozwu grupowego Gastronomii Polskiej przeciwko Skarbowi Państwa. To kolejna branża, która zdecydowała się na taki krok. Przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że w czasie epidemii rząd złamał prawo, bo nie można rozporządzeniem zakazywać komuś działalności. Można to zrobić, ale trzeba wprowadzić stan nadzwyczajny, a taki w Polsce nie został wprowadzony.

Zobacz koniecznie

Największych w historii polski pozew zbiorowy

- Pierwszy raz w historii, w obliczu epidemii, branża skupiająca około 76 tys. lokali gastronomicznych, zatrudniająca blisko milion osób, generująca 37 mld zł do PKB, przystępuje do przygotowania pozwu grupowego przeciw Skarbowi Państwa - poinformowała Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Izba podkreśliła, że "dziesiątki tysięcy pracowników w branży straciło zatrudnienie w zawodzie, który jest ich pasją i życiem. Kilkanaście tysięcy restauratorów zostało wykluczonych z pomocy finansowej Rządu RP ze względu na uruchomienie swoich lokali po 1 listopada 2019 r. tuż przed pandemią lub zostało pominiętych z powodu manipulacji Rządu RP kodami PKD. Gastronomowie ci będą domagać się odszkodowań finansowych za poniesione straty przez pracowników i pracodawców branży. Pozew zostanie złożony jak tylko przystąpi do niego 1.000 pokrzywdzonych podmiotów".

IGGP szacuje, że dochodzone odszkodowania przekroczą kwotę jednego miliarda złotych. Wyjaśniła, że żądaniem pozwu zbiorowego będzie "ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19".

Pozew zbiorowy - jak podkreśliła Izba - będzie pozwem „o zasadę”. Branża gastronomiczna oczekuje od sądu rozstrzygnięcia, iż Skarb Państwa powinien zapłacić firmom odszkodowania. Izba zapowiedziała, że w przypadku wygrania tej sprawy, w indywidualnych procesach sądowych firmy dochodzić będą zasądzenia konkretnych kwot odszkodowania.

Pozew ma obejmować straty poniesione przez przedsiębiorców zarówno w pierwszym okresie restrykcji, czyli czyli wiosną ub. roku oraz z powodu lockdownu wprowadzonego jesienią 2020 roku. W gromadzeniu niezbędnej dokumentacji dla prowadzącej proces kancelarii Dubois i Wspólnicy będzie pomagało 49 przedstawicieli regionalnych IGGP. Złożenie pozwu zaplanowano na początek drugiego kwartału 2021 r.

Nie przeocz

Branża fitness też się mobilizuje

W połowie stycznia pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa zaczęła przygotowywać branża fitness. - Po kilkutygodniowych analizach prawnych, spotkaniach z licznymi kancelariami oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans – ponownie uruchamiamy projekt pozwu przeciwko obowiązującym restrykcjom i kwestii odszkodowawczej - poinformowała Polska Federacja Fitness.

PFF wyjaśniła, że podczas pierwszego lockdownu projekt został wstrzymany z uwagi na zbyt małą liczbę zgłoszeń, natomiast
dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej. - Na ten moment mamy zgłoszonych kilkaset obiektów do tej inicjatywy, gotowych do podjęcia walki. Niniejszym zachęcamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do w/w inicjatywy. Coraz więcej sądów wydaje pozytywne wyroki, na wzór wyroku WSA w Opolu - podkreśliła PFF.

Wcześniej pozwy zbiorowe złożyli przedstawiciele innych branż. - Kancelaria Dubois i Wspólnicy złożyła już pierwszy zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa za szkody wywołanie wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności. Dotyczy on branży turystycznej. W przyszłym tygodniu do sądu trafią jeszcze dwa pozwy: jeden dotyczący właścicieli dyskotek i klubów, drugi sal zabaw - poinformował portal prawo.pl.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera