Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy hospicjów z całej Polski spotkali się w Częstochowie. Jubileuszowa konferencja już za nami

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Jubileuszowa konferencja dla pracowników hospicjum w Częstochowie
Jubileuszowa konferencja dla pracowników hospicjum w Częstochowie Katarzyna Gwara
Pielęgniarki, lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni, duszpasterze, wolontariusze, studenci i doktoranci biorą udział w XXV Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbyła się w Częstochowie. Tym razem tematem przewodnim były słowa Mahatma Gandhi: „Gdzie jest miłość, tam jest życie”.

Jubileuszowa konferencja

Konferencja była skierowana do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Wykłady i warsztaty prowadzili eksperci i praktycy.

- Częstochowa od 25 lat jest miejscem spotkań ludzi związanych na co dzień z opieką paliatywną i hospicyjną w całej Polsce – przyznaje Izabela Kaptacz, członek komitetu organizacyjnego 25. Jubileuszowej Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, wiceprezes stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. - To czas spotkania naukowo-szkoleniowego. Zapraszamy wykładowców, prelegentów z całej Polski, którzy mają wieloletnie doświadczenie, ale również wiedzę i potrafią ją przekazać tym, którzy chcą się uczyć i chcą wzbogacać się, czy też wzmacniać swoje zasoby w opiece nad pacjentami będącymi pod opieką paliatywną, czyli pacjentami, którzy chorują na ciężkie, postępujące choroby, przewlekłe, bardzo często u schyłku ich życia. Organizowane przez nas wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz naszych spotkań – tłumaczy.

Tematyka konferencji dotyczyła zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości opieki paliatywnej, prawno-organizacyjnych aspektów funkcjonowania opieki paliatywnej, leczenia objawowego, wyzwań dla zespołów interdyscyplinarnych, medycznych aspektów opieki paliatywnej, profilaktyki i leczenia ran przewlekłych, wsparcia psychologicznego, duchowego i społecznego pacjentów.

- Poruszaliśmy między innymi kwestie związane z leczeniem bólu i innych objawów. Kilka sesji było poświęconych zagadnieniom związanym ze wsparciem psychicznym i duchowym. Ważne jest budowanie relacji na linii pacjent – bliscy, pacjent – personel medyczny. Rodzina, sąsiedzi, znajomi często boją się spotkać z kimś, kto na przykład dowiedział się o nieuleczalnej chorobie. Przełamujemy więc tematy tabu. Hospicjum to nie jest umieralnia, to nie jest ostateczność. Pacjent musi się do nas zgłosić odpowiednio wcześnie. Wiemy, że w przypadku każdej nieuleczalnej choroby leczenie objawów nie przynosi już żadnych efektów. I właśnie wtedy trzeba skupić się na człowieku – na jego potrzebach. Uczymy więc, jak słuchać bliskiego, który na pewne rzeczy już może nie mieć siły. Przygotowanie bliskich jest bardzo ważne. Niestety wciąż musimy odczarowywać hospicjum i udowadniać, że to nie jest umieralnia. Opiekujemy się żywym człowiekiem. Uczymy, jak reagować na potrzeby ciężko chorego człowieka. One mogą nie być zbieżne z tym, co sądzą jego bliscy – tłumaczy Izabela Kaptacz.

Uczestnicy z całej Polski

Rokrocznie w konferencji bierze udział blisko 300 osób.

- Docierają do nas osoby niemal z każdego zakątka Polski. Niektórzy pojawili się u nas po raz pierwszy, a niektórzy przyjeżdżają od wielu lat – zauważa Izabela Kaptacz.

Przewodnictwo naukowe nad Konferencją objęła prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, współorganizatorami Zakład Medycyny i Opieki Paliatywnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej.

Konferencja połączona była z obchodami 30–lecia Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Była to więc doskonała okazja na spotkanie i wymianę doświadczeń w grupie osób zaangażowanych w realizację i rozwój opieki paliatywnej i ruchu hospicyjnego. Przy tej okazji wręczono również podziękowania i wyróżnienia. W ramach wydarzenia odbyła się również Pielgrzymka Hospicjów Polskich.

Hospicja w Polsce

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w Polsce funkcjonuje ok. 115 hospicjów stacjonarnych posiadających 2260 łóżek, 839 hospicjów domowych oraz 11 dziennych ośrodków opieki paliatywnej lub hospicyjnej. Dodatkowo zarejestrowanych jest 85 oddziałów medycyny paliatywnej z bazą 1444 łóżek oraz 326 poradni medycyny paliatywnej w opiece ambulatoryjnej.
W pierwszym roku działalności w częstochowskim hospicjum było ok. 100 pacjentów, natomiast w 2022 r. ich liczba wzrosła do prawie 2 tys. Z pomocy hospicjum korzysta też dużo dzieci.

W hospicjum stosowane jest leczenie paliatywne, które jest przeznaczone dla pacjentów przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. Pomoc medyczna skoncentrowana jest na leczeniu objawowym, mającym na celu łagodzenie skutków choroby, a nie usuwanie jej przyczyn. Leczenie w ramach opieki paliatywnej obejmuje uśmierzanie przewlekłego bólu i usuwanie dolegliwości towarzyszących długotrwałej chorobie. Taką troską objęte są głównie osoby z nowotworami, stwardnieniem rozsianym, następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego czy AIDS. Działania hospicjum wykraczają często poza okres choroby i pomoc obejmuje również opiekę nad rodziną i bliskimi po śmierci pacjenta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera