Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Rafako proszą o ratunek Kaczyńskiego i Dudę. Uderzają w polityczne tony

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Ostatnia potężna inwestycja Rafako, warta kilka miliardów - blok energetyczny w Jaworznie
Ostatnia potężna inwestycja Rafako, warta kilka miliardów - blok energetyczny w Jaworznie Rafako
Znajdujące się na skraju bankructwa raciborskie Rafako szuka pomocy u najważniejszych polityków PiS: 300 pracowników podpisało się w piśmie do Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Sugerują, że akurat Raciborszczyzna zasługuje na takie wsparcie. Powód? - To pana wyborcy - piszą wprost do polityków.

Pracownicy Rafako proszą o ratunek Kaczyńskiego i Dudę. Uderzają w polityczne tony

Znajdujące się na skraju bankructwa raciborskie Rafako szuka pomocy u najważniejszych polityków PiS: 300 pracowników podpisało się w piśmie do Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Sugerują, że akurat Raciborszczyzna zasługuje na takie wsparcie. Powód?
- Przyszłość naszego zakładu pracy z Raciborza, miasta, w którym Zjednoczona Prawica wygrała ostatnie wybory, stoi dziś pod wielkim znakiem zapytania – czytamy w liście.
Pod pismem podpisały się międzyzakladowe organizacje związkowe: NSZZ Solidarność Rafako, Związek Zawodowy Pracowników Rafako, NSZZ Pracowników Zakładów Pracy Rafako.

- Prosimy o pomoc w uratowaniu ponad 1000 miejsc pracy w jednym z największych polskich zakładów pracy na ziemi raciborskiej. Nasza firma – RAFAKO - od ponad 70 lat buduje obiekty energetyczne zapewniając bezpieczeństwo energetyczne kraju. To naszym dziełem jest większość bloków energetycznych w Polsce, to nasz zakład dostosowuje dziś stare bloki do nowych kryteriów ochrony środowiska, to my wybudowaliśmy nowoczesny blok 910 MW dla Elektrowni w Jaworznie – przypominają.

Nie przeocz

Złej sytuacji pracownicy upatrują w “nietrafionych decyzjach” większościowego akcjonariusza, spółki PBG. To właśnie ich władze obarczają winę za olbrzymie problemy finansowe, z jakimi boryka się będące od lata ubiegłego roku w restrukturyzacji Rafako.
- Panie premierze, Rafako przetrwało powódź stulecia. Doskonale Pan na pewno pamięta, że Racibórz był wtedy jednym z najbardziej zniszczonych polskich miast. Pracownicy Rafako z wielkim poświęceniem ratowali maszyny, urządzenia, materiały i pozostały majątek zakładu. Dziś zagraża nam nie żywioł, tylko nieodpowiedzialne decyzje władz spółek takich jak Gaz System, Energa czy Polimex, które głosując przeciwko naszemu porozumieniu z wierzycielami, mogą doprowadzić nas do upadłości – skarżą na państwowe spółki pracownicy.

Pracownicy straszą pytaniem, czy Polska będzie bezpieczna, gdy “będą jej energetyczne bezpieczeństwo wznosić tylko firmy z Niemiec, Austrii czy Japonii”.
- Czy Polskę stać na bankructwo dużej, krajowej firmy, która potrafi budować elektrownie i instalacje ochrony środowiska dla nich? - zadają pytanie.
Zaznaczają, że “wyborcy” liczą na interwencję, pomoc. Polityczny ton zachowali także w piśmie do prezydenta, Andrzeja Dudy: - To są Pana wyborcy, którzy dziś liczą na Pana pomoc. Liczymy, że przypomni Pan odpowiedzialnym za decyzje wobec naszej firmy osobom, że krajem rządzą ludzie, którzy za ludzi są odpowiedzialni – piszą wprost.

A napisali tak dlatego, że ich poprzednie interwencje sprzed trzech tygodni, do premiera, wiceministrów Sasina, Gowina, a także interwencja senator Ewy Gawędy, nie doczekały się odpowiedzi.
- Panie Premierze, utrata pracy dotknęła już i wciąż dotyka setek naszych koleżanek i kolegów, a Ci, co pracują, drżą z obawy o jej utratę. Wielu Polakom pracę zabrała pandemia, ale nie może być tak, że pracę wielu tysięcy ludzi zabiera brak pomocy ze strony państwa, które pomóc może – piszą.

Zobacz koniecznie

Raciborska fabryka kotłów to ostatnia polska firma tej branży. Błędy w zarządzaniu, podejmowanie zbyt kosztownych inwestycji sprawiło, że ubiegły rok przyniósł potężne straty finansowe. W jakiej obecnie jest sytuacji?
- Przed nami decydujące dni i tygodnie. Równolegle toczą się dwa bardzo ważne procesy – z jednej strony czekamy na uprawomocnienie się decyzji Sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu, z drugiej, trwają intensywne prace nad pozyskaniem inwestora strategicznego. Mamy plan na nowe Rafako i wkrótce przedstawimy go podmiotom, które powinny być zainteresowane naszym know how i potencjałem wytwórczym - mówi prezes Rafako, Radosław Domagalski - Łabędzki.

Obecnie w firmie trwają zwolnienia - docelowo 400 osób ma stracić pracę. modernizacjach i serwisie obiektów energetycznych i działalności usługowej. Na zwolnieniu 400 pracowników pewnie się nie skończy. Aktualnie Rafako zatrudnia 1280 osób. 1 kwietnia, po zakończeniu rozpoczętego jesienią procesu zwolnień grupowych, stan zatrudnienia ma wynieść około 1000 pracowników. Tylko pomoc państwa lub pozyskanie inwestora może zahamować proces redukcji zatrudnienia na założonym etapie.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty