Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 93 procent niepełnoletnich sięga po alkohol. 80 procent z nich jeszcze przed ukończeniem 16 roku życia. Program Smashed pomoże?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Przynajmniej raz alkohol piło 80 proc. uczniów w wieku 15-16 lat oraz 92,8 proc. uczniów w wieku 17-18 lat. Aby przeciwdziałać spożywaniu alkoholu przez niepełnoletnich powstał innowacyjny projekt „Smashed” - międzynarodowy program edukacyjny, stworzony dla uczniów, nauczycieli, rodziców. Jest już dostępny w Polsce. Czy pomoże z problemem spożywania alkoholu przez nieletnich?

Badania nie pozostawiają wątpliwości. Przynajmniej raz alkohol piło 80 proc. uczniów w wieku 15-16 lat oraz 92,8 proc. uczniów w wieku 17-18 lat. Do picia alkoholu w ostatnich 30 dniach przed badaniem przyznało się 46,7 proc. uczniów młodszej i 76,1 proc. uczniów starszej grupy*. Problem ten nie dotyczy jednak tylko Polski. Jak można walczyć z problemem spożywania alkoholu przez nieletnich?

Zobacz zdjęcia z konferencji

Międzynarodowy program edukacyjny "Smaszhed"

Aby przeciwdziałać spożywaniu alkoholu przez niepełnoletnich powstał innowacyjny projekt „Smashed” - międzynarodowy program edukacyjny, stworzony dla uczniów, nauczycieli, oraz rodziców. Interaktywna aplikacja cyfrowa i zsynchronizowany z nią materiał video ma z jednej strony zainteresować uczniów i przekonać ich do zmiany postaw i zachowań, z drugiej pomóc nauczycielom w edukacji. Program ten dostępny jest już w Polsce.

Celem projektu jest przeciwdziałanie konsumpcji alkoholu przez niepełnoletnich, poprzez edukację, która ma pomóc w zmianie postaw i zachowań młodzieży. W Polsce do programu w jego fazie pilotażowej przystąpiło już 200 szkół, 5000 uczniów przeszło już przez szkolenie, a kolejne placówki zgłaszają chęć uczestnictwa. Na świecie program dotarł już do 1,5 mln młodych ludzi, a wersja online jest obecnie dostępna w 30 krajach na całym świecie, m in. w Australii, Indonezji, Kenii, Grecji, Hiszpanii, Meksyku czy Wenezueli. „Smashed” został opracowany przez organizację Collingwood Learning w Wielkiej Brytanii, która była pierwszym krajem, w którym zaczęto prowadzić program 17 lat temu. Siłą projektu jest jednak to, że każda wersja językowa jest dostosowana do kontekstu kulturowego danego kraju i do jego realiów społecznych.

Projekt "Smashed" w Polsce

Scenariusz polskiej edycji „Smashed” opracował profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Jacek Wasilewski, wybitny komunikolog, autor licznych scenariuszy i książek, ekspert storytellingu i mediów.

„Smashed” jest narzędziem edukacyjnym, które w interaktywny, nowoczesny i angażujący sposób pomaga nieletnim zwrócić ich uwagę na niebezpieczeństwa związane z konsumpcją alkoholu w małoletności. Pokazuje mechanizmy, które popychają do jego konsumpcji i tragiczne konsekwencje, które mogą jej towarzyszyć. przekonuje Jacek Wasilewski.

Program jest złożony z:

  • historii fabularnej, opowiadającej o codzienności trojga młodych ludzi;
  • ankiet i zadań skierowanych do klasy, gdzie w systemie wyboru odpowiedzi kursanci mogą sprawdzić swoją wiedzę
  • modułu „bezpośredniej rozmowy”, gdzie można poznać punkt widzenia każdego z bohaterów, poznać ich motywacje a nawet zadać im pytania.

Polską wersję filmu edukacyjnego przygotował zespół pod kierownictwem uznanego producenta filmowego Marka Władyki z udziałem aktorów młodego pokolenia.

Inicjatorem polskiej edycji programu „Smashed” i kampanii społecznej na rzecz budowania odpowiedzialnych postaw jest międzynarodowy koncern Diageo.

Jesteśmy dumni z tego, że w Polsce udało nam się zachęcić do współpracy przy programie Smashed znakomitych ekspertów a następnie zyskać akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki. Najbardziej zaś cieszy, że już tysiące młodych ludzi przeszło szkolenia a co najważniejsze, zadeklarowało, że nie będzie sięgać po alkohol co najmniej do czasu pełnoletności. – powiedziała Aneta Jóźwicka, Corporate Relations Director Northern Europe Diageo, koncernu.

Kampania prowadzona jest pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki

Kampania prowadzona jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w MEiN, wyjaśniając zaangażowanie resortu w realizację projektu, podkreśla rolę wychowawczą szkoły:
- Z punktu widzenia ministerstwa edukacja społeczna, rozumienie wyzwań z jakimi się mierzymy w edukacji dzieci i młodzieży, jest równie ważna jak edukacja w zakresie podstawy programowej. Chodzi o to, aby wzmacniać młodych ludzi, podpowiadać im właściwe wybory i wychowywać. Musimy pamiętać, że szkoła ma również ogromną funkcję wychowawczą. Program przekonał nas swoim zasięgiem i formą.

Wiceminister zwrócił też uwagę na nowoczesną formę programu. W dobie mediów społecznościowych i szybkich interakcji, narzędzie edukacyjne, które daje młodzieży poczucie sprawczości i jest silnie osadzone w ich rzeczywistości jest dla nauczyciela doskonałą pomocą edukacyjną. I dodaje: Program ten daje możliwość interakcji z uczniem, kurs jest skuteczny i podoba się młodzieży, bo nie jest wprost pouczający, pozwala uczniowi wyciągnąć właściwe wnioski nie narzucając ich wprost. Nie daje gotowych rozwiązań, ale jasno pokazuje mechanizmy, które rządzą wyborami takich młodych ludzi i pozwala na wyzwolenie głębokiej refleksji. Dla nauczycieli jest istotne też to, że dzięki interaktywności mogą poznać prawdziwe opinie i problemy uczniów i we właściwy sposób zareagować. Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju narracji w tej opowieści, uczniowie mogą mówić o swoich problemach nie wprost, omijając barierę wstydu i lęku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera