Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Beata Szydło na rocznicy pacyfikacji Wujka. Polityka w cieniu tragedii [WIDEO]

Sławomir Cichy
34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek
34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. W uroczystościach rocznicowych wzięła udział premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło, która przyjechała do Katowic w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, żeby oddać hołd poległym górnikom, nawiązała do obecnej sytuacji w kraju: - Dużo mówi się o demokracji. Najgłośniej o niej krzyczą dzisiaj ci, którzy nie dostrzegają tego, że demokracja to liczenie się ze zdaniem każdego obywatela. Bez względu na to, kim jest, gdzie żyje i jak mu się wiedzie - mówiła Szydło. Dodała, że krzyczącym nie chodzi o demokrację, a o obronę pozycji i wpływów.

Stwierdziła, że zależy jej na tym, by „elitą Polski byli zwykli obywatele, a nie grupy walczące o przywileje”. Pytała: - Czy ideały, za które górnicy w 1981 roku oddali życie, nie zostały gdzieś po drodze zagubione. My ich testament musimy wypełnić - dodała. Trudno się dziwić, że pojawiły się komentarze, że pani premier upolityczniła rocznicę.

List prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników uroczystości, odczytał przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Prezydent wyraził w liście zdanie, że zbrodnia, do jakiej doszło w kopalni Wujek, nigdy nie została należycie ukarana. Jednak zdaniem prezydenta „Dzisiaj jeszcze nie jest za późno, by naprawić tamte błędy i zaniechania, ale historia ta niesie ważną przestrogę na przyszłość. Byśmy budowali nasze niepodległe państwo na zdrowych, mocnych i trwałych fundamentach, bo przecież właśnie w tym miejscu, w miejscu popełnionej bezkarnie zbrodni, nie sposób wątpić w potrzebę i konieczność naprawy Rzeczypospolitej” - brzmiało przesłanie prezydenta.

Uroczystości zaczęły się mszą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą koncelebrował abp Wiktor Skworc. - Trzeba prosić o przebaczenie i udzielenie przebaczenia. Tylko na tym fundamencie będzie można budować zgodną teraźniejszość i przyszłość - podkreślił metropolita katowicki.

Zwrócił uwagę na zbieżność dwóch dat: 13 grudnia 1981 roku, czyli dzień, w którym zaczął się stan wojenny, oraz 13 grudnia 2015 roku - otwarcie Bram Miłosierdzia we wszystkich katedrach świata, na znak rozpoczęcia w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Homilię podczas mszy świętej wygłosił bp Marek Szkudło, który trzydzieści cztery lata temu, podczas wydarzeń na Wujku, był wikarym w parafii Michała Archanioła, na terenie której znajdowała się kopalnia. - Tu posługiwałem. Tu głosiłem Boże Słowo. Tu próbowałem rozumieć ciemności nienawiści systemu do narodu. I tu poznałem ludzi, którzy nigdy w nienawiść nie uwierzyli. Wiedzieli, że miłość zwycięża wszystko - mówił biskup.

Po mszy pod pomnikiem przy kopalni odbył się Apel Poległych i złożono wieńce.

Podczas uroczystości została odsłonięta tablica pamiątkowa Śląskiej Izby Lekarskiej. W ten sposób okazano wdzięczność lekarzom i pielęgniarkom, którzy nie bacząc na konsekwencje nieśli pomoc rannym podczas pacyfikacji górnikom.
Z kolei w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim kilkudziesięciu działaczom opozycji z lat 1956-1989 wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Pośmiertnie odznaczono także górników z Wujka.

***

POPRZEDNIO PISALIŚMY:

[AKTUALIZACJA GODZ. 19.10

Składanie wieńców to ostatni punkt uroczystości. Zebrani powoli rozchodzą się sprzed pomnika.

b][AKTUALIZACJA GODZ. 19.03[/b]

Odbywa się skladanie wieńców. Jako pierwsza wieniec złożyła premier Beata Szydło i rodziny poległych górników.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.50]

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy śląskiej Izby Lekarskiej trwa apel pamięci.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.35]

Dominik Kolorz odczytuje list Prezydenta Dudy.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.25]

Po mszy rozpoczęły się uroczystości przeniosły się pod kopalnię Wujek. Premier Szydło przywitały tam brawa mieszkańców.

Z przemówienia premier Szydło:

- Jesteśmy tu po to, by złożyć podziękowania górnikom, którzy zginęli w obronie swojej polskości. Zawsze będziemy bronić obywateli, by czuli się bezpiecznie w swoim kraju. Dziś musimy zastanowić się, czy wszystkie ideały za które zginęli górnicy zostały wypełnione. Dziś musimy zastanowić się, czy wszystkie ideały, za które zginęli górnicy, zostały wypełnione.

***

34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. Uroczystości rozpoczynają się od mszy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, która była planowana na godzinę 16.00. Beata Szydło przybyła z opóźnieniem kilkunastu minut. Dopiero po jej przybyciu rozpoczęła się msza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!