Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Tusk obiecał strefę ekonomiczną w Częstochowie. Dotrzyma słowa?

B. Romanek, J. Strzelczyk
W Częstochowie czekają na strefę, a w lublinieckiej strefie w szybkim tempie rosną nowe zakłady
W Częstochowie czekają na strefę, a w lublinieckiej strefie w szybkim tempie rosną nowe zakłady Aneta Kaczmarek
Podczas wizyty w Częstochowie premier obiecał szybką decyzję w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej. Do dzisiaj ona jednak nie zapadła.

Czy w Częstochowie powstanie Specjalna Strefa Ekonomiczna?

- Poruszę tę kwestię i będę oczekiwał pilnej odpowiedzi od wszystkich urzędników odpowiedzialnych za ten proces. Jeśli nie ma żadnych innych przeszkód, będę starał się to rozstrzygnąć szybką, jednoznaczną decyzją - mówił premier Donald Tusk podczas wizyty w Częstochowie o powstaniu w mieście specjalnych stref ekonomicznych.

Tymczasem od tego czasu minął tydzień, a w kwestii tak wyczekiwanej w Częstochowie strefy nic się nie zmieniło. Sprawa nie była poruszana podczas wtorkowego posiedzenia rządu.

- Deklaracja premiera jest jednoznaczna z tym, że w najbliższych dniach Ministerstwo Gospodarki prześle do uzgodnień międzyresortowych wniosek o SSE, który w trybie pilnym trafi na Radę Ministrów - tłumaczy Izabela Leszczyna, wiceminister finansów.

Dla miasta borykającego się z szybko rosnącym bezrobociem strefy są sprawą życia i śmierci. Tym bardziej że od lipca zmniejszy się publiczna pomoc dla inwestorów budujących zakłady w specjalnych strefach ekonomicznych. W województwie śląskim ten współczynnik już w lipcu zmaleje z 40 do 20 procent.

Dlatego władze miasta robią wszystko, aby jak najszybciej przekonać rząd do włączenia zielonego światła dla częstochowskich stref. Dzięki temu szansa na pozyskanie inwestorów będzie większa, bo w połowie roku atrakcyjność inwestycyjna przygotowanych działek znacznie spadnie.

Częstochowa stara się o włączenie do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów "Kusięcka" i "Skorki" (w sumie ponad 36 ha). Natomiast spółka Operator ARP stara się o włączenie 39 hektarów pohutniczych do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec.

Na razie władze Częstochowy zazdrosnym wzrokiem spoglądają w kierunku pobliskiego Lublińca. Tam ponad 30-hektarową działkę przy ulicy Klonowej włączono do KSSE już niemal sześć lat temu.

Początkowo, głównie z powodu kryzysu, trudno było pozyskać inwestorów, ale w ostatnich miesiącach inwestorzy "walą do Lublińca drzwiami i oknami". Już sprzedano cztery działki, a kolejne sześć powinno szybko znaleźć nabywców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera