Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem w Gliwicach: Historia, WOS i Język Polski

Piotr Grela
Próbny Egzamin Gimnazjalny w Gliwicach: Dziś rozpoczął się trzydniowy maraton z testami gimnazjalnymi. To tylko próba, ale też dobry sposób na sprawdzenie się - twierdzą uczniowie, którzy dziś rozwiązywali testy z historii, WOS-u i języka polskiego. Jak im poszło?

**KLIKNIJ I PRZEJDŹ:

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z OPERONEM 2016**

Trzecioklasiści z blisko 300 gimnazjów na Ślasku wezmą udział w rozpoczynającym się dzisiaj Próbnym Egzaminie Gimnazjalnym z Operonem. Przez trzy dni sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów, jakie pojawią się na tym właściwym egzaminie w kwietniu. Towarzyszyliśmy uczniom Gimnazjum nr 15 w Gliwicach w ich pierwszej poważnej próbie egzaminacyjnej.

Punktualnie o godz. 9 gimnazjaliści skonfrontowali swoją wiedzę z arkuszem egzaminacyjnym z historii i z WOSu. - Nie było niczego, czego nie przerabialiśmy, dlatego nie byłem zaskoczony - stwierdził Mateusz z klasy 3b gimnazjum.
Generalnie uczniowie byli z próby zadowoleni i ocenili test jako łatwy. - Kilka pytań dotyczyło historii Rzymu, były też pytania o rozbiory - opowiadali.

- Jesteśmy w dobrych humorach, myślę, że będzie dobrze - przewiduje Weronika Jakus z 3a.

Ta próba jest dla uczniów niepowtarzalną okazją zmierzenia się z warunkami, procedurami oraz zadaniami, jakie mogą pojawić się na państwowym egzaminie. Jest też szansą na sprawdzenie stanu wiedzy, ale i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dla nauczycieli wyniki będą zaś wskazówką, na jakie zagadnienia, tematy, problemy, zwrócić uwagę w najbliższych miesiącach pracy w uczniami.

Na rozwiązanie testów gimnazjaliści mieli godzinę. - Było dużo map i dużo tekstów źródłowych. Nie było pytań, które by mnie zaskoczyły i to było pozytywne. Nawet jeżeli ktoś szczególnie nie interesuje się historią lub nie wszystko zapamiętał, to na logikę dało się dojść do poprawnej odpowiedzi - uważa Barbara Przybyszewska, uczennica klasy 3a w gliwickim gimnazjum.

Kiedy uczniowie uporali się z historią i WOS-em, po upływie minut stanęli przed kolejnym wyzwaniem, jakie wymaga język polski.

Najwięcej emocji budzi jak zwykle wypracowanie. - Była do napisania rozprawka na temat tego, czy ludzie robią to, co myślą - relacjonuje Kasia Hosch, uczennica gimnazjum nr 15. - Było to trudne, ponieważ ciężko było znaleźć argumenty z literatury, ale mimo wszystko poradziłam sobie z tym tematem - zakończyła.

Uczniowie zapewniali nas, że byli wyluzowani i w żaden sposób nie stresowali się egzaminami próbnymi. - Ze spokojem czekamy na wyniki. Wiem, że jeszce czeka mnie dużo nauki i wiem co poprawić, także to co na próbnym nie ma większego znaczenia - uważaja gimnazjaliści.

Próbny Egzamin Gimnazjalny z OPERONEM - harmonogram egzaminów próbnych:
8.12 - część humanistyczna:
09.00 –10.00 – Egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie (czas trwania: 60 minut)
11.00 –12.30 – Egzamin z języka polskiego (czas trwania: 90 minut)
9.12 – część matematyczno-przyrodnicza:
09.00 – 10.00 – Egzamin z przedmiotów przyrodniczych (czas trwania: 60 minut)
11.00 – 12.30 – Egzamin z matematyki (czas trwania: 90 minut)
10.12 - Próbny Egzamin z języka obcego:
09.00 – 10.00 – Egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (angielski, niemiecki – czas trwania: 60 minut)
11.00 – 12.00 – Egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (angielski, niemiecki – czas trwania: 60 minut)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!