Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Chojecka: Tragedia Górnośląska to wciąż wydarzenie, które jest dla nas wyzwaniem

MZ
prof. Ewa Chojecka
prof. Ewa Chojecka arc.
Tragedia Górnośląska to dziś przywracanie pamięci temu, co zostało skazane na niepamięć. To nie jedyne wydarzenie z XX-wiecznej historii, które wciąż jest dla nas wyzwaniem - mówi prof. Ewa Chojecka, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego na temat Tragedii Górnośląskiej.

Naszych XX-wiecznych losów wciąż jeszcze nie przetrawiliśmy. Na Śląsku to wyzwanie szczególne, bo jego historia jest niejednoznaczna, wieloraka. Wielokrotnie zwiedzałam Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i to, co najmocniej zostało w mojej pamięci to wnętrze kuchni z lat 20. Mało kto zwrócił uwagę, że na tym kredensie jest blaszany pojemnik na chleb, który jest zamknięty na kłódkę. Chleb był tak cenny, tak go było niewiele, że trzeba go było zamykać, by go nikt nie podkradał. Czy dziś zdajemy sobie sprawę, czym jest głód?

Jeśli chcemy zrozumieć naszą historię sprzed 100 lat, trzeba wczuć się w czasy, gdy kończyła się I wojna światowa i ludzie stanęli przed sytuacją, co mają wybierać: iść za głosem serca czy rozumu? Z jednej strony rozbita Rzesza niemiecka pogrążona w totalnym chaosie i w dodatku komunizująca, a z drugiej strony polska niewiadoma, bo przecież ze wschodu szedł najazd Armii Czerwonej. Jak wybierać? Równie dobrze można było rzucić monetą. Z tego wyłonił się nowy świat, który przetrwał niestety tylko 20 lat.

Tragedia Górnośląska to dziś przywracanie pamięci temu, co zostało skazane na niepamięć. Czy powstania śląskie istnieją w polskim micie narodowym? Nie. A istnieje coś takiego jak mit założycielski Górnego Śląska? Czy po tych decyzjach jałtańskich, o które nie prosiliśmy, udało się nam w Polsce zbudować swój pomysł na Śląsk Dolny i Górny? To wciąż pytania bez odpowiedzi.
Prof. Chojecka była dziś jednym z gości dyskusji zatytułowanej „Czy powojenną historię Górnego Śląska należy postrzegać przez pryzmat Tragedii Górnośląskiej?”, która odbyła się w Muzeum Historii Katowic. Jej współorganizatorem była Komisja Historii Śląska Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!