Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Progi punktowe w śląskich szkołach. Klasy pełne geniuszy. Taki wynik osiągnęli tylko finaliści olimpiad i wyróżnieni uczniowie

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Klasy pełne geniuszy. Oto progi punktowe w śląskich szkołach
Klasy pełne geniuszy. Oto progi punktowe w śląskich szkołach arc.
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich w woj. śląskim, a rozpoczął drugi. Opublikowane listy i progi punktowe wskazują na to, że do najlepszych klas było bardzo trudno się dostać. Efekt? W niektórych placówkach klasy będą składać się z samych wybitnych uczniów.

W drugim etapie rekrutacji do szkół średnich, który w województwie śląskim rozpoczął się 26 lipca, bierze udział ponad 3 tys. uczniów. To osoby, które nie dostały się do wymarzonej placówki w pierwszym etapie rekrutacji. Śląskie Kuratorium Oświaty uspokaja jednak, że dla każdego znajdzie się miejsce, na uczniów czeka jeszcze bowiem ponad 8 tys. wolnych miejsc w poszczególnych placówkach.

W Śląskiem niemal wszystkie szkoły publiczne i znaczna część szkół niepublicznych prowadzi rekrutację elektroniczną. Z analizy danych systemu rekrutacji elektronicznej www.slaskie.edu.pl wynika, że do tej rekrutacji przystąpiło ponad 76 tys. uczniów - to zarówno absolwenci 8-klasowej podstawówki i 3-klasowych gimnazjów.

Nie przegapcie

Najnowsze dane z tego samego portalu wskazują progi punktowe, jakie uczniowie musieli osiągnąć, by dostać się do poszczególnych szkół i klas. Wynika z nich, że w niektórych klasach będą uczyć się niemal sami laureaci olimpiad przedmiotowych, a już na pewno tylko ci uczniowie, którzy ukończyli szkołę podstawową lub gimnazjum z wyróżnieniem.

Progi punktowe do liceów w woj. śląskim

Tak będzie na przykład w III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach w klasie IE “Pre-IB” - limit punktów kwalifikujący do przyjęcia wyniósł tam aż 183,5. Liczba miejsc? 36. Taka sama była liczba osób, które dostały się do klasy, mając świadectwa z wyróżnieniem. A pośród nich znalazło się też 27 laureatów i finalistów olimpiad.

Dla porównania, w II LO im. E. Plater w Sosnowcu klasa językowa była tą, do której najciężej było się dostać, a próg punktowy i tak był mniejszy - wyniósł 129. Wysokie progi punktowe były także w wielu innych placówkach w Śląskiem - m.in. w Bielsku-Białej. Aby dostać się do III LO im. S. Żeromskiego, do klasy biol-chem-mat, trzeba było przekroczyć próg wynoszący 160 punktów. Wszystkie osoby, które się dostały (32), miały świadectwa z wyróżnieniem, a wśród nich znalazło się 6 laureatów i finalistów olimpiad.
Ci, którzy nie dostali się do żadnej z wymarzonych szkół w pierwszym etapie rekrutacji, mają jeszcze czas na to, by wybrać inną placówkę, w której chcieliby się uczyć. Muszą jednak pamiętać o ważnych terminach, o których przypominają także w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

- Rozpoczęła się już rekrutacja uzupełniająca, która potrwa do 30 sierpnia - mówi Anna Kij, dyrektor Wydział Jakości Edukacji w katowickim KO. Dla ułatwienia kontaktu ze szkołami, na stronie kuratorium.katowice.pl znajduje się lista mailingowa do poszczególnych placówek.

Zobaczcie koniecznie

Katastrofalna burza na Śląsku i Zagłębiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo