Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2019 roku. Mróz przyjdzie, ale bez śniegu? Czy spadnie śnieg na święta?

JJ
Pixabay
Chociaż do Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka tygodni, powoli wyczuwa się przedświąteczny nastrój. Na targowiskach i w sklepach niektórzy już kupują orzechy, bo teraz są tańsze, i suszone owoce, niezbędne, by ugotować wigilijny kompot. Pojawiają się też pytania o pogodę na święta – z najważniejszym – czy będą białe?

Oczywiście, trudno dokładnie przewidzieć, co przyniesie nam aura w ostatniej dekadzie grudnia, ale porównanie pogody z ostatnich kilku lat wyraźnie pokazuje, że są pewne tendencje, które zapewne pojawią się także w tym roku.

Po pierwsze

za oknem mamy pogodę, która wcale nie kojarzy się z listopadową, szczególnie w trzeciej jego dekadzie. W polskiej strefie klimatycznej już powinny być nie tylko przymrozki, ale nawet mrozy, tak, by 6 grudnia Mikołaj mógł przywieźć swoje prezenty saniami. Tak bywało w czasach dzieciństwa obecnych babć i mam, ale od lat już tak nie jest.

Po drugie

górnicy pamiętają, że Barbórka obchodzona 4 grudnia, wymagała odpowiedniego stroju – porządnego płaszcza, zimowych butów, rękawic i szalika. A teraz można ubrać jesienny strój, iść na paradę i w ogóle nie zmarznąć.

Po trzecie

i najważniejsze
od kilku lat mamy jedne białe święta w roku, ale nie bożonarodzeniowe, lecz wielkanocne. To zjawisko pokazuje przesunięcie w czasie niektórych ważnych parametrów pogodowych.

Bardzo prawdopodobne, że wkrótce usłyszymy, iż listopad był w tym roku najcieplejszym od dziesięcioleci, a nawet od stuleci, jedenastym miesiącem w roku. W 2019 roku już czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik były rekordowo ciepłymi miesiącami w naszej szerokości geograficznej. Grudzień też może być taki.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

W ostatnich latach jeżeli zima już nadchodzi, dzieje się to najwcześniej w styczniu. Potem zimne, a czasem mroźne, są także: luty, marzec, kwiecień – stąd ten śnieg na Wielkanoc. Tegoroczny maj także był zimny.

Zobaczcie koniecznie

Dlatego możemy jedynie pomarzyć o śniegu na Gwiazdkę i na pasterkę, ale w praktyce nawet w górach może nie być biało. Tak było w 2017 roku.

Z długoterminowych prognoz pogody wynika, że pierwszy chłód – po obecnych dość ciepłych dniach – pojawić się może na Barbórkę, 4 grudnia. Wciąż będzie to jednak pogoda od 0 st. C do plus 2-3 st. C, czyli niespecjalnie zimowa.

Kolejne dni też tylko postraszą nas zimą, a po 15 grudnia będziemy się zmagali z typowo jesienną aurą: deszczem ze śniegiem, temperaturą na granicy zera stopni C, ale prawdziwych mrozów wciąż nie będzie.

W tym roku astronomiczna zima zacznie się w niedzielę, 22 grudnia, o godz. 5.19. Choć w kalendarzu będzie to już zdecydowanie zimowa pora roku, „w realu” Wigilia i dwa świąteczne dni będą raczej słoneczne, bez opadów i bez śnieżnego pejzażu.

Pierwsze „podrygi” zimy mogą się zacząć w okolicach sylwestra i Nowego Roku, co często zdarza się w naszej strefie klimatycznej.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera