Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Aktywności Lokalnej Milowice zbiera pamiątki po nieistniejącej kopalni "Milowice". W planach uruchomienie Izby Pamięci

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Program Aktywności Lokalnej Milowice planuje uruchomienie Izby Pamięci o Kopalni "Wiktor" (późniejsze "Milowice"). Zbiory powiększają się z dnia na dzień. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Program Aktywności Lokalnej Milowice planuje uruchomienie Izby Pamięci o Kopalni "Wiktor" (późniejsze "Milowice"). Zbiory powiększają się z dnia na dzień. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, poprzez Program Aktywności Lokalnej Milowicach zbiera pamiątki po nieistniejącej kopalni, która mieściła się w tej dzielnicy. Pracownicy sosnowieckiego MOPS-u w planach mają uruchomienie Izby Pamięci, w której każdy zainteresowany mógłby z bliska obejrzeć historyczne przedmioty.

Historia kopalni w Milowicach sięga pierwszej połowy XIX wieku. Założona została w 1822 roku przez Józefa Błeszyńskiego, właściciela mieszczącego się tam majątku. On też nadał jej pierwotną nazwę: „Wiktor”. Największy rozwój kopalni przypadł na przełom wieku XIX i XX, kiedy to akcje spółki wykupiło Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich. Uruchomiono wtedy nowe szyby, zmodernizowano transport i zatrudniono kilkuset nowych pracowników. Roczne wydobycie przekraczało 600 tysięcy ton węgla, co stanowiło najwyższy przedwojenny wynik wśród zakładów należących do Towarzystwa Sosnowieckiego. Z ksiąg inwentaryzacyjnych, będących obecnie częścią zbiorów PAL Milowice wynika, że zarówno pod względem stosowanych technologii, jak i jakości i ilości wydobywanego surowca, „Wiktor” był jedną z najprężniej działających kopalni w kraju. Kopalnia zatrudniała wtedy około 1400 osób, będących odzwierciedleniem zróżnicowania kulturowego Sosnowca: wśród inżynierów znajdowało się wielu Niemców, administracja składała się głównie z Polaków, pod ziemią pracowali zarówno Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie.

Po I Wojnie Światowej kopalnia przeszła gruntowną modernizację, która trwała do lat 30. XX wieku. Jednak nigdy nie udało się powtórzyć rekordu wydobycia z początku stulecia, chociażby ze względu na kurczenie się rynku na rzecz konkurencyjnych kopalń górnośląskich, które po 1920 roku znalazły się w granicach Polski.

W trakcie II Wojny Światowej kopalnia przejęta została przez niemieckich okupantów, a do pracy zaciągnięci zostali jeńcy wojenni z mieszczącego się w Milowicach obozu. Przebywali tam przedstawiciele różnych nacji, walczących z hitlerowcami na terenie całej Europy; materiały historyczne mówią między innymi o Cypryjczykach, którzy byli więzieni w obozie i wykorzystywani do pracy przy wydobyciu węgla.

Po wojnie kopalnia przeszła w posiadanie Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Modernizacja i zastosowanie nowoczesnych na owe lata technologii pozwoliły na zwiększenie wydobycia do ponad 1,3 miliona ton węgla rocznie.

Jednak z czasem wydobycie malało, sama zaś kopalnia połączona została z czeladzkim „Saturnem” w 1973 roku. Jej likwidacja przypada na rok 1996. Obecnie na tym terenie znajdują się hale produkcyjne i dyskont spożywczy.

W 2007 roku sosnowiecki MOPS rozpoczął program aktywizacji społeczności lokalnej w Milowicach. Pracownicy Ośrodka zauważyli wśród mieszkańców potrzebę upamiętnienia historii dzielnicy, wiążącą się nierozerwalnie z dawną kopalnią.

- Przychodzili do nas seniorzy związani z kopalnią, przynosili pamiątki związane z latami pracy tam spędzonymi. Zaczęliśmy organizować Barbórki, konkursy historyczne w szkole nr 12. Z tego narodził się pomysł zebrania materialnych śladów pokopalnianego dziedzictwa. Zaczęliśmy zbierać pamiątki pogórnicze, zdjęcia z dawnych Milowic. Na nasze zbiory składają się głównie dary mieszkańców dzielnicy. Na ten moment mamy już kilkadziesiąt zdjęć i różnego typu pamiątek, takich jak medale, umundurowanie górnicze, dokumentacje związane z funkcjonowaniem kopalni – mówi Sylwia Zielińska-Siłuch z Programu Aktywności Lokalnej Milowice.

Obecnie zbiory obejrzeć można w Klubie dla Mieszkańców Milowic, jednak pracownicy przygotowują się do uruchomienia większej wystawy, która w pełni oddałaby wagę zbiorów.

- Jeżeli pozwoli na to sytuacje epidemiologiczna, to chcielibyśmy zorganizować w tegoroczną Barbórkę większe wydarzenie, na którym obejrzeć będzie można zdjęcia i pamiątki po kopalni Milowice. Z czasem chcielibyśmy organizować lekcje regionalne dla uczniów, w trakcie których mogliby poznać nie tylko historię dzielnicy, ale i zwyczaje i tradycje związane z górnictwem. Mamy nadzieję, że Izba Pamięci będzie godnym upamiętnieniem kopalni, a przede wszystkim jej pracowników oraz ciekawą podróżą w czasie dla wszystkich, którzy swoje życie związali z Milowicami. – mówią pracownicy PAL Milowice.

Do zbiorów PAL Milowice należą między innymi czapka dyrektora kopalni z lat 30. XX wieku, legitymacje stopnia górniczego z lat 50., przepisy bezpieczeństwa dla pracowników kopalni „Wiktor” z oryginalną pieczątką z 1926 roku, karta górnika z 1946 roku – zbiór praw, w której potwierdzone są przywileje górnicze i księgę inwentaryzacyjną z początku ubiegłego wieku, w której znajdują się informacje o stanie maszyn i listy pracowników. W Izbie Pamięci zobaczyć można będzie też mundur galowy górniczy wraz z szablą, a także kolekcję zdjęć, przedstawiającą nie tylko kopalnię, ale też życie codzienne rodzin górników i ważne momenty z historii dzielnicy, takie jak wizyta prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a w 1967 roku. Odwiedzający Izbę liczyć będą mogli nie tylko obejrzeć wszystkie zgromadzone pamiątki i zdjęcia, ale też wysłuchać opowieści związanych z kopalnią i Milowicami. Będzie to spotkanie z żywą historią, która uczy szacunku do tradycji, odkrywa tajemnice, a przez to pokazuje, że pamięć potrafi wskrzeszać to, co zapomniane, wzbogacając życie kolejnych pokoleń.

Izba Pamięci o Milowicach i kopalni „Milowice” powstaje w ramach projektu „Tyle wsparcia w całymi mieście”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, którego realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Izba swoją siedzibę będzie miała w Programie Aktywności Lokalnej, w budynku Przychodni zdrowia przy ulicy Baczyńskiego 14.

- Celem powstania Izby jest nauka i pielęgnowanie historii lokalnej. Mamy nadzieję, że dla nowych mieszkańców Milowic będzie to miejsce w którym będą mogli dowiedzieć się więcej na temat dzielnicy, a dla tych, którzy mieszkają tu od dawna – sentymentalna podróż w przeszłość, Zachęcamy wszystkich mieszkańców do podzielnia się z nami swoimi pamiątkami i zdjęciami z Milowic oraz do podzielnia się z nami swoją historią – mówi Eliza Janus z Działu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Chętni do współtworzenia Izby Pamięci proszeni są o kontakt z Programem Aktywności Lokalnej pod numerem telefonu 720-865-480.

Program Aktywności Lokalnej Milowice planuje uruchomienie Izby Pamięci o Kopalni "Wiktor" (późniejsze "Milowice"). Zbiory powiększają się z dnia na dzień. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Program Aktywności Lokalnej Milowice zbiera pamiątki po niei...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera