Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura Okręgowa w Katowicach oskarżyła byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich. Chodzi o nieprawidłowości w przetargach w 2012 roku

Redakcja
Akt oskarżenia obejmuje m.in. byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich
Akt oskarżenia obejmuje m.in. byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich Marzena Bugała-Azarko
Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowano akt oskarżenia obejmujący m.in. byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich. Chodzi o tzw. zmowę przetargową na dostawę taboru kolejowego. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Sprawa dotyczy przetargów z 2012 roku. Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, który obejmuje pięć osób - byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich, byłego prezesa firmy Inteko sp. z o.o., prezesa firmy, która była kontrahentem spółki, a także byłego pracownika Kolei Śląskich. Przyznał się tylko ten ostatni. Pozostali utrzymują, że są niewinni.

- Wszyscy oskarżeni odpowiedzą za przestępstwo polegające na udziale w zmowach przetargowych na dostawę taboru kolejowego - poinformowała we wtorek prokurator Marta Zawada - Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach. - Ponadto byłym członkom zarządu Kolei Śląskich zarzucono także przestępstwo niegospodarności związane z wyrządzeniem szkody w kwocie 43 milionów złotych w mieniu takich podmiotów jak: Koleje Śląskie sp. z o.o., Inteko sp. z o.o., GPW S.A. oraz GPW Dystrybucja sp. z o.o. Były Prezes Inteko sp. z o.o. odpowie także za niegospodarność, gdzie kwota szkody oszacowana została na 51 milionów złotych oraz za przywłaszczenie mienia o wartości 7 milionów złotych. Chodzi o cztery spalinowe zespoły trakcyjne - dodaje prokurator Zawada - Dybek.

Według prokuratury, w związku z postępowaniami przetargowymi, które Koleje Śląskie prowadziły w 2012 roku, doszło do licznych nieprawidłowości.

Dowody wskazują na to, że oskarżeni, jeszcze przed ogłoszeniem przetargu, ustalili pomiędzy sobą jakie mają być parametry pojazdów, które były przedmiotem przetargu. Ustalili je w taki sposób, aby preferować firmę zewnętrzną biorącą udział w zmowie przetargowej.

- Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują także, że oskarżeni zawarli niezgodne z prawem ,,pozorne’’ umowy pozwalającej na pozyskanie źródeł finansowania dla firmy zewnętrznej będącej dostawcą taboru kolejowego. Uzyskanie tych pieniędzy było niezbędne, aby późniejszy dostawca taboru kolejowego mógł stanąć w przetargu. Po pierwsze, by miał środki niezbędne do nabycia i modernizacji pojazdów, a po drugie uregulował zaległości wobec ZUS i US - informuje katowicka prokuratura.

Zarzuty niegospodarności dotyczą „niekorzystnych i nieekonomicznych decyzji w związku z prowadzoną procedurą zamówień publicznych”. Dla przykładu: świadomie kupowano wagony bez stosownych atestów, co doprowadziło do sytuacji, w której nie można było korzystać z tych wagonów, a pomimo tego Koleje Śląskie płaciły czynsz za te urządzenia...

Wobec części oskarżonych zastosowano poręczenia majątkowe (od 20 do 200 tysięcy złotych) oraz dozór policji. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj także: Koleje Śląskie zatrzymania: były szef Kolei Śląskich i GPW ma zarzuty

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Oni walczą o czyste powietrze na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo