Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w kopalniach: część negocjatorów opuściła spotkanie. Teraz strony pracują w wąskim gronie nad komunikatem

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Arkadiusz Gola
Wieczorem 22 września przedstawiciele strony rządowej oraz ścisłe grono związkowców: Dominik Kolorz (Solidarność). Bogusław Ziętek (Sierpień 80), Dariusz Potyrała (OPZZ) Krzysztof Stanisławski (Kadra) pracują nad wspólnym komunikatem. Negocjatorzy w szerokim gronie mają się spotkać o 22. i prawdopodobnie poinformować, że prace nad treścią porozumienia będą kontynuowane.

Z naszych informacji wynika, że nie należy się dziś spodziewać porozumienia między stroną rządową i przedstawicielami protestujących związków zawodowych. Obecne trwa spotkania w wąskim gronie nad wypracowaniem komunikatu do mediów. Należy sądzić, że znajdzie się w nich ocena dzisiejszych rozmów i informacja o ich kontynuacji. Komunikat ma być przedstawiony ok. godz. 22-23, jeśli oczywiście zostanie zaakceptowany przez tę część delegacji, która niedawno opuściła salę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na szali tysiące miejsc pracy. Nie tylko w kopalniach

Strona rządowa przyjechała z pełnomocnictwami premiera, ale problematyka i zakres rozmów są tak szerokie, że nie da się poczynić ustaleń w ciągu kilku godzin. Chodzi przecież o przyszłość polityki klimatycznej i energetycznej Polski, a na szali jest los górnictwa i tysiące miejsc pracy nie tylko w tej branży.

Jak się dowiadujemy rozmowy były merytoryczne, ale choć delegacja rządowa przyjechała w dość reprezentatywnym składzie to jej wiedza nie obejmuje wszystkich aspektów jakie chcieli poruszyć związkowcy. Stąd konieczność kontynuowania rozmów i może zmiany jej formuły.

- Rząd myślał, że będzie łatwo, a łatwo być nie może, bo sprawa dotyczy przyszłości całego regionu. W te negocjacje musi zaangażować się premier. Dziś komunikatem może ugasimy malutkie ognisko, ale to początek nie koniec walki - mówi nam jeden ze związkowców.

Musisz to wiedzieć

Pod ziemią strajkuje ponad 200 górników

Pod ziemią cały czas w niebezpiecznych warunkach strajkują i czekają na rozwój negocjacji górnicy. Jest ich ok. 230. Strajkują w najbardziej zagrożonych likwidacją kopalniach PGG: Ruda, Halemba, Wujek.

Jak dodaje związkowiec, to nie są zwykłe rozmowy, bo strona związkowa czuje się oszukana, gdyż przedstawiając założenia polityki klimatycznej praktycznie likwidującej górnictwo, postawiono górników przed faktami dokonanymi. Nikt wcześniej nie mówił, że będzie to program tak radykalny.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera