Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w obronie wolnych mediów przed siedzibą TVP w Rybniku. "Porządek prawny nie może być łamany w kontekście telewizji publicznej"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 7 lat
- Wszystkie dotychczasowe działania, które dotyczą mediów publicznych, są bezprawne, z narażeniem Konstytucji, porządku prawnego i ze złamaniem jakichkolwiek podstaw prawnych - mówił w piątek Andrzej Sączek, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w trakcie wiecu w obronie mediów publicznych i wolności dziennikarskiej. Przed rybnicką siedzibą TVP Katowice, zebrało się ponad 20 osób.

Protest przed rybnicką siedzibą TVP. "Porządek prawny nie może być łamany"

W piątek 30 grudnia, przed Politechniką Śląską w Rybniku, gdzie mieści się siedziba TVP Katowice, zebrali się przeciwnicy obecnych zmian w mediach publicznych. Jak mówili zebrani, chcieli w kulturalny sposób porozmawiać i przekazać swoje obawy wobec zmian, które dotykają mediów.

- Chcemy wyrazić sprzeciw temu, co się dzieje, a przede wszystkim formie, w jakiej to się odbywa. Bo to, że władza czy ugrupowanie, które tą władzę przejmuje, tworzy i sprawuje później rząd, ma prawo do różnych decyzji i zmian. Ale muszą one odbywać się w sposób parlamentarny, z zachowaniem przepisów, z zachowaniem konstytucji i przede wszystkim z zachowaniem porządku prawnego. Porządek prawny nie może być łamany. Nie może być łamany w kontekście telewizji publicznej, do której wszyscy Polacy powinni mieć dostęp. Wolny dostęp do różnych źródeł informacji, z różnym punktem widzenia. Tak powinny wyglądać media publiczne - mówił Andrzej Sączek, radny Prawa i Sprawiedliwości, po czym zebrani wykrzyczeli słowa "wolne media".

Wśród zebranych pojawili się także inni rybniccy radni, w tym między innymi radny Andrzej Wojaczek, Łukasz Dwornik czy Jerzy Lazar. Jak podkreślał Andrzej Sączek, każde media mają prawo do kreowania swojego wizerunku, ale Polacy powinni mieć dostęp do różnych punktów widzenia.

- Ja nie pamiętam czasu, że wyłączy się jedną, drugą telewizję, usuwa się programy tylko dlatego, że chce wprowadzić się zmiany. Zmiany można wprowadzać, tylko należy robić to w sposób parlamentarny. [...] Każde media mają prawo kreować swój wizerunek, swój obraz sytuacji. Ale pamiętajmy, że ten obraz powinien być z jednej i z drugiej strony pokazywany - podkreślał radny Andrzej Sączek.

"Chcą opiłować katolików"

W trakcie krótkiego przemówienia, Andrzej Sączek odniósł się także do zapowiadanych zmian dotyczących funduszu kościelnego.

- Mówią, że osoby same będą mogły deklarować, by z podatków odprowadzać stosowną kwotę na kościół. Ale młodzi ludzie do 26 roku zwolnieni są z podatku PIT, podobnie dotyczy to niektórych emerytów. Część osób nie będzie więc miała możliwości odprowadzania środków w sposób systemowy. To jest kolejny atak na ten porządek, który w naszym kraju trwa i w oparciu, o który budowana jest cywilizacja całej Europy. To jest chrześcijaństwo i nasza tradycja. Gdzie Bóg na pierwszym miejscu, tam wszystko na właściwym miejscu. Zło należy dobrem zwyciężać. Kto z Bogiem podejmuje walkę, ten tej walki wygrać nie może - mówił radny Sączek.

Zebrani mieli ze sobą flagi, powtarzając, że wolna Polska, to wolne media. Po krótkich przemówieniach, przemaszerowali przed Bazylikę w Rybniku, gdzie wspólnie odmówili modlitwę za ojczyznę.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera