Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Placu Radlińskich Olimpijczyków. To nieformalny rynek. Będzie tu bardziej zielono i przyjaźnie dla mieszkańców ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Plac Radlińskich Olimpijczyków będzie miejscem rekreacji i wypoczynku. To ścisłe centrum miasta. Pojawią się tu nowe nasadzenia drzew, ławeczki, altanki, zielona łąka, podświetlony napis „Radlin” oraz plac zabaw, którego aranżacja ma nawiązywać do przemysłowego charakteru miasta. Roboty na Placu Radlińskich Olimpijczyków idą pełną parą. Wcześniej, w ramach walki z betonozą, zdjęto z niego betonową kostkę, którą mogli zakupić mieszkańcy w okazjonalnej cenie.

Plac Radlińskich Olimpijczyków będzie podzielony na strefy

Projekt inwestycji Plac Radlińskich Olimpijczyków zostanie podzielony na kilka stref. W części ogólnej znajdą się: ogólnodostępna toaleta, roślinność ozdobna oraz elementy małej architektury. Kolejna ze stref to będzie plac zabaw, oraz następna - to strefa urządzeń interaktywnych (wzdłuż głównego traktu komunikacyjnego). Będzie też część przeznaczona na lokalizację food trucków oraz pozostawione zostanie wejście do budynku MOSiR.

Koniec z betonozą, będzie zielono

- Plac Radlińskich Olimpijczyków przechodzi gruntowną modernizację, rewitalizację. Ponieważ chcemy to miejsce odbetonować, przywrócić mu zieleń. Powstanie tutaj miejsce do wypoczynku, zielona enklawa z placami zabaw. W ten sposób ponownie zaprosimy mieszkańców do korzystania z Placu Radlińskich Olimpijczyków – mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Jak przyznaje, w poprzednich latach lokalne władze dostrzegały poważny problem z centralnym placem w mieście, który traktowany jest jak rynek. Najbardziej we znaki dawał się brak cienia.

- Na bazie popularnej ostatnio walki z betonozą, postanowiliśmy odmienić centrum – podkreśla rzecznik.

Główny plac Radlina będzie więc bardziej zielony i przyjazny mieszkańcom. Szczególny nacisk położono właśnie na potrzeby dzieci, dlatego powstaną tu place zabaw i urządzenia interaktywne. Fragment placu zostanie przeznaczony na organizację niektórych imprez, np. zlotów food trucków. Natomiast większe wydarzenia będą docelowo odbywały się w budowanym Parku Jordanowskim. Na placu pojawią się liczne nasadzenia zieleni m.in.: lipy drobnolistne, przetacznik kłosowy, turzyca morrowa, hortensja bukietowa, rozplenica japońska, itp.

Rozwiążą problem z deszczówką

Jak informuje urząd miasta, pod płytą placu zaprojektowano trzy zbiorniki: dwa do gromadzenia wody oraz jeden przelewowy. To system zbierania deszczówki do podlewania roślin, które wyrosną na Placu Radlińskich Olimpijczyków. Realizacja tego zadania pozwoli również rozwiązać duży problem zalewania sąsiednich ulic.

Przebudowa placu jest częścią większego projektu "Dobry klimat dla Radlina". Stanowi już drugi etap inwestycji. W pierwszym, rozpoczęto budowę Parku Jordanowskiego. Drugi polega właśnie na rewitalizacji Placu Radlińskich Olimpijczyków i budowie nowej drogi rowerowej zielonymi terenami od ulicy kard. Kominka do ulicy Kostki-Napierskiego. Na te zadania (plac i droga rowerowa) miasto pozyskało 4 950 000,00 zł dofinansowania zewnętrznego. Na realizację inwestycji wykonawca ma 15 miesięcy. Planowe zakończenie inwestycji to sierpień 2024 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera