Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysław Koperski: Bielsko-Biała straciła kilkadziesiąt milionów złotych

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Konferencja Lewicy przed bielskim Ratuszem.
Konferencja Lewicy przed bielskim Ratuszem. Kamil Lorańczyk
Na finiszu kampanii przedstawiciele Lewicy w Bielsku-Białej przypomnieli o ważnych dla nich i ich ugrupowania tematach. W centrum znalazły się m.in. prawa kobiet, budowa infrastruktury turystycznej oraz poprawa sytuacji samorządów. - To, co zrobił z finansami publicznymi samorządów Polski Ład to była dewastacja. Bielsko-Biała straciła kilkadziesiąt milionów złotych – powiedział w środę na konferencji przed bielskim Ratuszem wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

Wybory samorządowe 2024. Przedstawiciele Lewicy w Bielsku-Białej

W środę, 3 kwietnia, Bielsko-Biała była kolejnym przystankiem na wyborczej trasie Lewicy. W konferencji przed bielskim Ratuszem wzięli udział m.in. wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty, wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora.

- Przed nami bardzo ważne wybory. Pamiętamy, co wydarzyło się jesienią, kiedy zabrakło 308 głosów, żeby to demokratyczna część polskiej sceny politycznej miała swojego przedstawiciela w parlamencie. Dzisiaj to samo ryzyko dotyka Sejmiku Województwa Śląskiego, że ostatni mandat trafi do Konfederacji bądź do PiS. (…) Zachęcam, aby 7 kwietnia wziąć udział w wyborach samorządowych. (…) Głos oddany na Lewicę daje gwarancję, że nowy zarząd woj. śląskiego będzie zarządem składającym się z demokratycznej części sceny politycznej – mówił kandydat do Sejmiku Województwa Śląskiego, wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

W jego ocenie wyzwania stojące przed śląskim samorządem mogą być – dzięki porozumieniu – realizowane wspólnie z rządem. - Mówimy między innymi o budowie linii kolejowej do Skoczowa i Cieszyna, o remoncie wielkich zbiorników wodnych, takich jak w Wiśle i Żywcu – podał przykłady.

Na finiszu tegorocznej kampanii przed wyborami samorządowymi Lewica stawia również na przypomnienie o kwestii praw kobiet, która zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku tygodni była odmieniana przez wszystkie przypadki.

- Mamy zdeterminowaną drużynę, również tutaj, wspaniałe kandydatki i wspaniałych kandydatów. Cała Lewica jest gwarantem tego, że prawa kobiet będą szanowane. (…) Będziemy ubiegać się o liberalizację aborcji, a na poziomie samorządowym o dostęp do badań prenatalnych, dostęp do wysokiej jakości opieki okołoporodowej oraz zniesienie klauzuli sumienia – zadeklarowała wiceminister Monika Sikora.

Adam Zoń, wiceprzewodniczący śląskich struktur Nowej Lewicy i kandydat do sejmiku śląskiego, podkreślił, że jako dyrektorowi szkoły zależy mu zwłaszcza na dobru szkół. - Szkoła powinna być przyjazna i otwarta, w tym na różnego rodzaju instytucje. Będę starał się, aby w szkole dzieci i młodzież miały darmowe obiady. Ważny jest także dostęp do darmowych żłobków i przedszkoli – dodał.

Przemysław Koperski: Bielsko-Biała straciła kilkadziesiąt milionów złotych

W trakcie konferencji wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty został poproszony o komentarz w sprawie raportu NIK, w którym krytycznie oceniono finansowanie samorządów w ostatnich latach. Po propozycji wicemarszałka głos zabrał wiceminister Koperski.

- Trudno się nie zgodzić z raportem Najwyższej Izby Kontroli – stwierdził. - Każdy, kto zna samorząd wie jak był traktowany, a w szczególności jak były traktowane duże miasta. To, co zrobił z finansami publicznymi samorządów Polski Ład to była dewastacja. Bielsko-Biała straciła kilkadziesiąt milionów złotych. Nawet mniejsze miasta, w tym Ustroń i Wisła, straciły po kilka milionów złotych. Straciły także Czechowice-Dziedzice. Ten problem nie dotyczył tylko naszego regionu, ale całej Polski – powiedział wiceminister.

Przekonywał również, że bardzo ważne jest obecnie poprawienie sytuacji samorządów. - Ważne jest, aby samorządy terytorialne miały odpowiedni udział w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypomnę, że w roku 2001 Lewica złożyła projekt ustawy, który gwarantuje udział jednostek samorządu terytorialnego w podatku PIT w wysokości 70 proc., z odpowiednim podziałem na gminy, powiaty i województwa. Warto też zwrócić uwagę na jedną rzecz, że z Funduszu Dróg Samorządowych, którym bardzo chwaliła się Zjednoczona Prawica, zabrano 1 mld 500 mln złotych i zamiast na drogi te środki skierowano na zakup węgla, który nadal jest składowany na różnego rodzaju hałdach na terenie kraju – dodał.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera