Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysław Żarski „Umwelt” RECENZJA: kryminał rozgrywający się w Sosnowcu. Udany debiut autora z Zagłębia

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Przemysław Żarski, „Umwelt”
Przemysław Żarski, „Umwelt” Maria Olecha-Lisiecka
Z debiutami książkowymi bywa tak, że są obarczone niedoskonałościami. Niewielu pisarzy debiutuje w najlepszym stylu. Z kryminałami jest tym trudniej, że konkurencja na rynku jest ogromna, a czytelnik coraz bardziej wymagający. Autorzy prześcigają się w wymyślnych i makabrycznych zbrodniach, zagmatwanych intrygach, nieoczywistych rozwiązaniach i niejednoznacznych bohaterach. „Umwelt” Przemysława Żarskiego wyróżnia się ciekawym pomysłem na zagadkę kryminalną, przemyślaną i wciągającą fabułą oraz dopracowanymi portretami psychologicznymi postaci. Czytelnicy z Zagłębia docenią pewnie również to, że akcja dzieje się w Sosnowcu.

Właśnie w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego Żarski osadził swój kryminał i wyszło mu to całkiem dobrze. Do zbrodni dochodzi w Parku Sieleckim, bohaterowie jeżdżą po sosnowieckich ulicach, chodzą do tutejszych kawiarni. W powieści pojawia się też Dąbrowa Górnicza. Sosnowiec jako przestrzeń dla kryminalnej opowieści sprawdził się bardzo dobrze.

„Umwelt” zaczyna się od mocnego uderzenia. W Parku Sieleckim zostaje zamordowana kobieta, samotnie mieszkająca nauczycielka. Do morderstwa dochodzi w nocy, nie ma świadków, a morderca nie zostawił żadnych śladów. Za to zostawił swój „znak”. W kieszeni płaszcza zamordowanej Olgi Adamczuk policja znajduje… motyla w foliowej torebce.

Śledztwo prowadzi Adam Berger, doświadczony policjant wydziału kryminalnego sosnowieckiej komendy. Sprawa jest bardzo trudna, bo właściwie nie ma żadnych tropów, nie ma narzędzia zbrodni, podejrzanych, motywu, dowodów. Są tylko domysły i mnożące się pytania bez odpowiedzi.

"Kamień" to świetny etnokryminał. Małgorzata i Michał Kuźmińscy są w czołówce autorów gatunku

Berger pracuje pod dużą presją, bo sprawa jest medialna. Morderstwem w Sosnowcu interesują się wszystkie lokalne i regionalne media, a komenda wojewódzka oczekuje szybkiego wytypowania i złapania sprawcy. Kiedy dochodzi do kolejnej zbrodni, Berger zaczyna dramatyczny wyścig z czasem…

Adam Berger jak na protagonistę kryminału przystało ma złamane życie. Praca go pochłania. Jest zdolnym śledczym, może nie genialnym, ale pracowitym i zaangażowanym. No i w rezultacie – skutecznym. Prowadzi śledztwo żmudnie i metodycznie. Jako policjant jest wiarygodny, jednak prywatnie autor odsłania z życia Bergera nie za wiele – mam na myśli jego zainteresowania, pasje, przyzwyczajenia, małe codzienne rytuały. Być może więcej dowiemy z drugiej części, jeśli takowa powstanie.

Drugim ważnym bohaterem powieści „Umwelt” jest psychiatra Tomasz Witkowski. Postać bardzo ciekawa i nakreślona w sposób nieoczywisty. A to za sprawą oryginalnej narracji, jaką zastosował Przemysław Żarski. Czytelnik śledzi jakby rzeczywistości równoległe: świat rzeczywisty i świat widziany oczami schizofrenika.

Katarzyna Bonda „Czerwony Pająk”: najlepsza część tetralogii o Saszy Załuskiej

W pewnym momencie te dwa światy się zderzą, ale zanim to nastąpi czytając „Umwelt” można się trochę pogubić, bo w powieści jest dużo wątków, a intryga mocno zagmatwana. Mimo to „Umwelt” jest dobrą powieścią, która łaczy w sobie elementu kryminału i thrillera psychologicznego.

Przemysław Żarski sprawnie pisze, jest bacznym obserwatorem rzeczywistości, a dialogi są naturalne – jak z polskiej policji i polskiej ulicy. Jedyna rzecz, jaka mnie drażniła, to wtrącenia o przyrodzie i naturze – Żarski stosuje porównania, które są pseudopoetyckie. Rażą patetyczną sztucznością w zestawieniu z resztą dobrej powieści kryminalnej.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo