Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez najbliższy tydzień pod Wawelem brzmieć będzie muzyka krakowskich kompozytorów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów odbędzie się w Krakowie po raz 36.
Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów odbędzie się w Krakowie po raz 36. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od 20 do 28 kwietnia potrwa w Krakowie 36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów. W tegorocznej odsłonie zostanie zaprezentowana twórczość kompozytorów krakowskich w kontekście muzyki światowej. Motywem przewodnim jest matematyczność w muzyce.

"Usłyszymy wiele różnorodnych utworów, które reprezentują całe bogactwo stylów muzyki współczesnej — od utworów awangardowych przez postsonorystyczne po kompozycje czerpiące z tradycyjnych środków muzycznych. Słuchacze będą mogli nie tylko zanurzyć się w świat ekspresyjnych brzmień dysonansowych, ale także odnaleźć się w utworach o charakterze kontemplacyjnym czy romantyzującym" - zapowiadają organizatorzy.

Podczas ośmiu koncertów festiwalowych zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów z Polski, Australii, Danii, Francji, Japonii, Kosowa, Niemiec, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Publiczność usłyszy m.in. 24 prawykonania światowe oraz cztery prawykonania polskie.

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów obecny jest w Krakowie bez przerwy od 1989 r., promując i prezentując współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich - od klasyków i generacji profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po kompozytorów najmłodszych oraz studentów kompozycji. Rodzimi artyści prezentowani są w kontekście muzyki światowej. W tym roku muzycznemu pejzażowi festiwalu będzie przyświecał motyw matematyczności muzyki.

"Matematyka jest nauką, muzyka sztuką. Czy te dwie dziedziny mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Na to pytanie znajdziecie Państwo odpowiedź podczas 36. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów" - zapowiada Marcel Chyrzyński, dyrektor generalny i artystyczny festiwalu.

Matematyczność w muzyce to temat przewodni sesji muzykologicznej, podczas której referaty wygłoszą kompozytorzy i teoretycy muzyki związani z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie: Mateusz Bień, Maciej Jabłoński, Marcin Strzelecki i Natalia Szwab oraz Krzysztof Wołek z Uniwersytetu w Louisville (USA).

Gościem specjalnym 36. odsłony festiwalu będzie uznany kompozytor i animator kultury Jerzy Kornowicz — w latach 2003–2015 Prezes Związku Kompozytorów Polskich, a od 2015 Dyrektor festiwalu Warszawska Jesień, który wygłosi wykład o swojej twórczości oraz poprowadzi kursy mistrzowskie ze studentami kompozycji AMKP w Krakowie.

Jak zapowiada Marcel Chyrzyński, szczególnym wydarzeniem festiwalowym będą uroczystości jubileuszowe Jerzego Stankiewicza w 80. rocznicę urodzin i 50-lecie pracy twórczej.

"Niezwykle interesującym koncertem będzie występ polskiego pianisty, na stałe mieszkającego w Japonii, Ignacego Lisieckiego, który przedstawi barwne i zróżnicowane utwory kompozytorów z Europy, Azji i USA" - zapowiada dyrektor festiwalu.

Z okazji 95. rocznicy urodzin oraz piątej rocznicy śmierci Bogusława Schaeffera odbędzie się pokaz filmowej notacji w reż. Pawła Bitki Zapendowskiego "Bogusław Schaeffer — kompozytor, pedagog, muzykolog, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki i dramaturg". Po emisji filmu będzie miała miejsce dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

Dla miłośników muzyki elektroakustycznej tradycyjnie odbędzie się prezentacja Studia Muzyki Elektroakustycznej AMKP „Koktajl elektroniczny”, a na zakończenie festiwalu wystąpi klawesynistka Gośka Isphording (Polska/Holandia) wraz z kwartetem smyczkowym Dafô. Gościnnie zagra Jan Kotula — koncertmistrz kontrabasistów z NOSPR w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska