Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywrócą świetność historycznemu budynkowi w Skrzyszowie. To gmach dawnej szkoły i przedszkola. Jaki będzie zakres robót? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Roboty mają pochłonąć 2 mln 493 tys. złotych. Inwestycja obejmie restaurację zabytkowych murów i pomieszczeń. Pracę będą prowadzone na podstawie dokumentacji uzgodnionej z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zaplanowano m.in. renowację ceglanej elewacji, która ma liczne ubytki, odwarstwienia oraz uszkodzenia; wymianę pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej.
Roboty mają pochłonąć 2 mln 493 tys. złotych. Inwestycja obejmie restaurację zabytkowych murów i pomieszczeń. Pracę będą prowadzone na podstawie dokumentacji uzgodnionej z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zaplanowano m.in. renowację ceglanej elewacji, która ma liczne ubytki, odwarstwienia oraz uszkodzenia; wymianę pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej. Mat. prasowe UG Godów
Gmach dawnej szkoły i przedszkola z 1903 roku w Skrzyszowie (powiat wodzisławski, gmina Godów), znajdujący się w tutejszej ewidencji zabytków, będzie przebudowany. Wójt Mariusz Adamczyk podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac przy ulicy 1 Maja 116. Renowacja obiektu zostanie przeprowadzona w ścisłej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jaki przewidziano zakres robót?

Przebudową historycznego obiektu w Skrzyszowie zajmie się Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa z Rybnika, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Umowę sygnowali wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk oraz prezes wykonawcy Stanisław Lorek i członek zarządu Zygmunt Krawczyk.

- Chcemy temu obiektowi przywrócić dawną świetność i podkreślić jego historyczną wartość. Dlatego po przebudowie w budynku powstanie miejsce, które podkreślać będzie znaczenie Skrzyszowa i jego mieszkańców dla historii naszego regionu – mówi wójt Adamczyk.

Zaznacza też, że po zakończeniu prac część budynku nadal będzie przeznaczona pod usługi.

- Mieszkańcy Skrzyszowa przyzwyczaili się do tego, że w obiekcie jest punkt handlowy. Dlatego po ukończonym remoncie chcemy, by nadal był tu prowadzony handel i usługi – wskazuje wójt.

Jaki będzie zakres prac?

Roboty mają pochłonąć 2 mln 493 tys. złotych. Inwestycja obejmie restaurację zabytkowych murów i pomieszczeń. Pracę będą prowadzone na podstawie dokumentacji uzgodnionej z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zaplanowano renowację ceglanej elewacji, która ma liczne ubytki, odwarstwienia oraz uszkodzenia; wymianę pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej.
Projekt obejmuje również wymianę uszkodzonych elementów konstrukcyjnych budynku, w tym więźby dachowej oraz część stropów. Obiekt „czeka” też przebudowa klatki schodowej, ścianek wewnętrznych oraz roboty wykończeniowe, izolacyjne i instalacyjne wraz z modernizacją kotłowni. Ponadto wykonane zostaną prace związane z zagospodarowaniem terenu, w tym w zakresie udostępnienia obiektu dla osób z niepełnosprawnościami.
[przycisk_galeria

Na renowację zabytku gmina pozyskała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków 1 mln zł i 720 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Historia starej szkoły w Skrzyszowie

Pierwszy zapis o szkole w Skrzyszowie pochodzi z... 1679 roku. Była to wówczas placówka parafialna. Budynek był drewniany. Rektor szkolny, zwany także żakiem, pełnił zwykle równocześnie w kościele funkcję śpiewaka i zakrystianina - później organisty. To jego mieszkanie pełniło funkcję szkoły, a uczył od czterech do pięciu chłopców czytania i ministrantury.

Placówka murowana jest wzmiankowana już w 1697 roku. Do szkoły w Skrzyszowie uczęszczały dzieci z Podbucza i Krostoszowic, a do 1819 roku nawet z Mszany. Wiadomo, że w latach 1765-1872 w Skrzyszowie działała placówka z językiem wykładowym polskim, chociaż wieś należała do Prus. W trakcie nasilającej się germanizacji szkołę przekształcono na niemiecką i tak było do 1922 roku, gdy miejscowość wraz z częścią Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski. W 1890 roku do placówki uczęszczało, łącznie z dziećmi z Podbucza i Krostoszowic - 330 uczniów. Była to szkoła trzyklasowa i mieściła się w budynku, który później służył jako siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej.

W latach 1902-1906 postawiono w dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowościach dwa nowe budynki: jeden w Skrzyszowie, drugi w Krostoszowicach. W 1926 roku w skrzyszowskiej szkole uczyło się 313 dzieci, a była to szkoła siedmioletnia. Mieściła się wówczas w dwóch budynkach. (Źródło: sp-skrzyszow.godow.pl)
W 1928 roku, obok starej szkoły usypano Kopiec Wolności. Wykonali go powstańcy ze Skrzyszowa, którzy licznie wzięli udział w walkach z Niemcami. W czasie wojny Kopiec został zlikwidowany przez niemieckie władze. Później w budynku działało przedszkole, następnie pełnił funkcję usługową.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera