Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pulsometr - jaki kupić? Czym się kierować przy wyborze? Pulsometr, mały, osobisty trener

AJD
Pulsometr może stać się małym, osobistym trenerem, w czasach gdy regularna aktywność jest dzisiaj coraz ważniejszym elementem naszego życia. Warto zastanowić się, jak polepszyć nasze wyniki sportowe, a w tym pomóc może prawidłowe dobranie pulsometru. Jak poradzić sobie z tym problemem? Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych rad i dostosować jakość pulsometru do naszych potrzeb.

Czym jest pulsometr?

Pulsometr to urządzenie nazywane także pulsomierze, bądź tętnomierzem. Pulsometr, który działa podobnie do urządzenia EKG, czyli odczytuje zmiany napięcia elektrycznego, wywoływane przez pracę naszego mięśnia sercowego, wyświetla nasz puls na wyświetlaczu. Dzięki temu możemy sprawnie kontrolować poziom naszego wysiłku. Dzięki temu pulsometr stał się dzisiaj jednym najważniejszych z elementów wyposażenia sportowców i amatorów sportu.

Rodzaje pulsometrów

Tętnomierze możemy dzisiaj podzielić na trzy różne grupy.

Pulsometr klasyczny - nazywany też pulsometrem dwuczęściowym. Takie urządzenie składa się z opaski z zamontowanym czujnikiem, którą montujemy na klatce piersiowej i zegarka z wyświetlaczem. Opaska łączy się drogą radiową z zegarkiem i przekazuje dane na temat naszego pulsu. Takie pulsometry zapewniają bardzo dokładne wyniki.

Pulsometr z licznikiem - wykorzystywany przede wszystkim przez rowerzystów. Także jest pulsometrem dwuczęściowym, jednak jeden z elementów montujemy na swoim ciele, drugi - na kierownicy roweru. Te pulsometry oprócz tego, że liczą tętno, pokazują też liczbę przebytych kilometrów.

Pulsometr jednoczęściowy - składa się wyłącznie z zegarka zakładanego na rękę, występuje też w formie niewielkiego pierścienia, zakładanego na palec. Jest znacznie wygodniejszy, ponieważ nie trzeba montować czujnika na klatce piersiowej, choć w opinii ekspertów jest przez to mniej dokładny.

Ceny pulsometrów

Zakup pulsometru wcale nie musi wiązać się dla nas z dużym wydatkiem. Wybór pulsometrów jest tak duży, że będziemy mieli z czego wybierać, czekają nas także różne półki cenowe. Te najprostsze pulsometry kupić możemy już za ok. 50 zł, jednak nie możemy w tym wypadku liczyć na dobrą jakość wykonania, ani nawet na dokładność pomiaru. Dobry pulsometr dla sportowca-amatora możemy kupić od około 150 złotych, a średnia półka tych urządzeń kończy się na cenie ok. 100 złotych. Dobre pulsometry jednoczęściowe to koszt rzędu nawet 2500 tysięcy złotych, w tym wypadku możemy jednak liczyć na całą gamę potrzebnych funkcji.

Przy zakupie pulsometru warto zwrócić uwagę na funkcje, które posiada urządzenie. To często właśnie przydatne funkcje pulsometru sprawiają, że będziemy go wykorzystywali w stu procentach. Jakie funkcje są szczególnie przydatne?

  • Ustalenie maksymalnego tętna

- sami wpisujemy w urządzeniu maksymalne tętno, które możemy osiągnąć, a urządzenie informuje nas, jeśli przekroczymy tę liczbę. To przede wszystkim funkcja, która zapewnia bezpieczeństwo naszych ćwiczeń.

  • Ustalanie minimalnego tętna

- tu z kolei wpisujemy minimalne tętno, jakie chcemy mieć podczas ćwiczeń. Jeśli tętno obniża się poniżej danego poziomu, zegarek informuje nas o tym i dzięki temu wiemy, że trzeba zintensyfikować ćwiczenia.

  • Pomiar czasu i przebytego dystansu

- to funkcja użyteczna przy kontroli postępów podczas treningów.

  • Licznik spalonych kalorii

- ta funkcja w pewnym przybliżeniu informuje nas o spalanych podczas wysiłku kaloriach.

  • Obliczanie kadencji

- dzięki tej funkcji wiemy, ile kroków wykonujemy na minutę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo