Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz: kto zniszczył krzyż i figurę świętego?

JW
Zniszczone obiekty sakralne w Raciborzu
Zniszczone obiekty sakralne w Raciborzu Bolesław Stachow/Joanna Wieczorek
Obiekty sakralne w Raciborzu zostały zniszczone. Zniszczeń dokonano celowo? A może zabytki zostały nadszarpnięte zębem czasu? - Dla niektórych to nie ma żadnych świętości. Zniszczą wszystko – komentuje starsza raciborzanka, którą pytaliśmy o to co stało się z przydrożnym krzyżem, który stoi przy ul. Opawskiej 104...

Krucyfiks ufundowało w 1889 roku małżeństwo Wieczorek, Marianna i Antoni, mieszkańcy dzielnicy Nowe Zagrody.

„Krzyż kamienny z postacią Chrystusa, na prostym postumencie z wydłużoną niszą, w której stoi figura Matki Boskiej Bolesnej. Inskrypcja w języku polskim” – to opis krzyża w książce „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne ziemi raciborskiej” Alicji Gałeckiej – Paduchowej.

Inskrypcja zawiera prośbę o modlitwę. Tego typu krzyże to nie tylko symbole kultu, ale także zabytki. Wznoszono je na znak ważnego wydarzenia, w geście dziękczynnym za otrzymane łaski, wyznaczając punkt centralny wsi/miasta lub ustalając granice. Krzyże i kapliczki to stały obraz polskiej tradycji i kultury chrześcijańskiej.

- Nie ma jednej zasady, co do opieki. Często mieszkańcy dbają o kapliczki – powiedział nam ks. Adam Rogalski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Krzyż po kilku tygodniach od tamtej rozmowy został naprawiony. Fragment ramienia, który oderwano, został z powrotem przycementowany. Zagadką jest kto to zrobił.
Pytaliśmy w miejskim ratuszu. Tam rzecznik magistratu odpowiedział, że na pewno naprawy nie dokonała miejska służba komunalna. Jednocześnie Leszek Iwulski poradził, by to pytanie skierować do miejskiego konserwatora zabytków, który dysponuje budżetem na renowacje i naprawy obiektów.

Joanna Muszała - Ciałowicz przekazała, że z jej strony nie były przekazywane środki na naprawę krzyża przy Opawskiej.

Ofiarą wandali prawdopodobnie padła także polichromowana, kamienna figura św. Jana Nepomucena, która stoi na placu kościelnym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Figura ustawiona jest na cokole ułożonym z kamieni, na mostku nieistniejącej już rzeki Psinki. Zabytek pochodzi z XVIII wieku. Figura świętego patrona spowiedników, straciła część ręki, którą przytrzymywała krzyż.

– Do komendy policji w Raciborzu nie wpłynęło żadne zgłoszenie o dewastacji obiektów sakralnych – odpowiada po weryfikacji w policyjnych bazach danych, kom. Mirosław Szymański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!