Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radcy prawni jako obrońcy? Śląska palestra protestuje!

Aldona Minorczyk
Aldona Minorczyk
Śląscy adwokaci protestują przeciwko przyznaniu radcom prawnym statusu obrońcy. Podjęli uchwałę w tej sprawie.

Oto uchwała, jaką podjęli adwokaci:

"Będąca aktualnie w okresie vacatio legis Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks Postępowania Karnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 27.09.2013 r. (Dz.U. 2013.1247) zawiera w art. 5 istotną nowelizację art. 8 Ustawy z dnia 6.07.1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. 2010 Nr. 10, poz. 65, z pózn. zmianami).
Nowelizacja ta umożliwi prowadzenie obron w sprawach karnych tym radcom prawnym, którzy wykonują zawód w kancelariach, nie pozostając jednocześnie w stosunku pracy.

W naszym środowisku podnoszono, że przyznanie tego uprawnienia radcom prawnym jest niekonstytucyjne, bowiem nie są oni przygotowani do prowadzenia spraw karnych. W pełni podzielając pogląd o braku kompetencji radców prawnych w tym zakresie, Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach wyraża pogląd, że niezależnie od istniejących opinii prawnych w sprawie niewłaściwości Naczelnej Rady Adwokackiej do samodzielnego wnoszenia skargi konstytucyjnej w sprawie, podnoszenie tego argumentu nie byłoby skuteczne wobec T.K
Natomiast zmiany w art. 8 Ustawy o radcach prawnych (poprzez wprowadzenie „wyjątku” legislacyjnego) ostatecznie zalegalizują możliwość wykonywania przez radców prawnych swojego zawodu w dowolnej formie łącznie, a tym samym wprowadzą stan głębokiej konstytucyjnej nierównowagi uprawnień pomiędzy zawodem adwokackim i radcowskim na niekorzyść adwokatury.

Zmiany te wręcz zagrożą dalszemu funkcjonowaniu wolnego zawodu prawniczego w Polsce, albowiem usankcjonują przyznanie korporacji radcowskiej uprawnień ewidentnie szerszych od uprawnień, posiadanych przez samorząd adwokacki. Przyznanie tych uprawnień odbierze adwokaturze praktyczną zdolność do dalszego rozwoju, gdyż można się w obecnej trudnej sytuacji rynkowej spodziewać masowego odpływu (zwłaszcza młodych) adwokatów do korporacji radców prawnych, oferującej prawnikom możliwość wykonywania zawodu prawniczego łącznie w formie wolnej i na zasadzie zatrudnienia na umowę o pracę.

Wspomniana zmiana art. 8 Ustawy o radcach prawnych usankcjonuje tym samym nierówne traktowanie obu zawodów przez prawodawcę i rażąco naruszy zasady równości wobec prawa, zawartej w art. 32 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r.

Biorąc pod uwagę powyższe względy, o najwyższej randze dla bezpieczeństwa i dalszego trwania adwokatury jako wolnego zawodu prawniczego w Polsce, ORA w Katowicach zajmuje następujące stanowisko:

„Uwzględniając szybko upływający termin zakończenia vacatio legis Ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Postępowania Karnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 27.09.2013 r. (lipiec 2015 r) Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach zwraca się do Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie o podjęcie w trybie natychmiastowym wszelkich działań i wysiłków, mających na celu wniesienie do Trybunału Konstytucyjnego skargi na niezgodność z Konstytucją R.P. planowanej zmiany w art. 8 ustawy o radcach prawnych. Skarga taka powinna opierać się na zarzucie naruszenia konstytucyjnej zasady równego traktowania zawodu adwokackiego i radcowskiego przez ustawodawcę.
Zdaniem O.R.A. w Katowicach potrzebne, energiczne i wielokierunkowe działania N.R.A. powinny doprowadzić do wniesienia przedmiotowej skargi do T.K. przez jeden z organów, wymienionych w art. 191 Konstytucji R.P.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!