Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak prostaty zabija rocznie 5 tys. mężczyzn w Polsce. Szpital im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach przeprowadzi bezpłatne badania

RED.
Rocznie w Polsce na raka prostaty zapada 15 tys. osób.
Rocznie w Polsce na raka prostaty zapada 15 tys. osób. 123rf
W ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem - 4 lutego - w katowickim Szpitalu Specjalistycznym im. prof. Emila Michałowskiego wykonywane będą darmowe badania prostaty. Jak informuje lecznica do wykonania badania nie jest potrzebne nawet skierowanie od lekarza. W szpitalu zdecydowano się na wykonywanie badań akurat raka prostaty, gdyż mimo tego, że występuje on jedynie u mężczyzn, jest drugim pod względem zachorowań nowotworem w Polsce.

Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach przeprowadzi badania pod kątem raka prostaty

Badania, które mogą zapobiec przedwczesnej śmierci będą wykonywać lekarze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach. Zbadają oni mężczyzn pod kątem nowotworu prostaty. Badania będą się odbywać w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

U osób, które zgłoszą się do szpitala zostanie wykonane badanie PSA. - To badanie krwi pozwalające wykryć nieprawidłowości gruczołu krokowego. Badanie antygenu sterczowego ułatwia diagnostykę nowotworów i pomaga w porę zareagować - informują lekarze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach.

Statystyki są zatrważające. Rak prostaty to drugi pod względem zachorowań nowotwór!

Badanie ewentualnych zmian, które mogłyby sugerować, że u mężczyzn rozwija się rak prostaty wykonywane jest nieprzypadkowo. Jak wynika ze statystyk, rak prostaty choć występuje tylko wśród mężczyzn jest bowiem jedną z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych w Polsce.

- U ponad 15 tys. Polaków każdego roku diagnozuje się raka prostaty. To drugi pod względem zachorowań i trzeci pod kątem śmiertelności nowotwór złośliwy. Powoduje 5 tys. zgonów rocznie - wyliczają w katowickiej lecznicy, dodając, że w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka stercza wzrosła aż siedmiokrotnie.

Jak jednak podkreślają lekarze, wielu zgonów z powodu raka prostaty można byłoby uniknąć. Konieczne są jednak regularne badania u urologa.

- Każdy mężczyzna około 40. roku życia powinien regularnie badać gruczoł krokowy u urologa, a wynik badania krwi pod kątem wskaźnika PSA, musi być zawsze interpretowany przez lekarza - zaznacza prof. Igal Mor, specjalista urolog, Prezes Zarządu MED Holding SA, w skład którego wchodzi katowicki Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego.

W katowickiej lecznicy badania odbędą się 4 lutego

Badania w nim odbędą się 4 lutego. Właśnie wtedy przypada bowiem Światowy Dzień Walki z Rakiem. Będą one wykonywane darmowo. Jak informuje szpital nie jest wymagane nawet skierowanie od lekarza.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera