Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Politechnika Śląska tuż za pierwszą dziesiątką najlepszych uczelni w Polsce

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Politechnika Śląska tuż za pierwszą dziesiątką najlepszych uczelni w Polsce.
Politechnika Śląska tuż za pierwszą dziesiątką najlepszych uczelni w Polsce. mat. PŚ
Politechnika Śląska znalazła się tuż za pierwszą dziesiątką najlepszych uczelni w Polsce, utrzymując swoją pozycję z zeszłego roku. Znamy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022, który już po raz dwudziesty trzeci przedstawia zestawienia najlepszych uczelni, ocenianych na podstawie różnych kryteriów, między innymi takich, jak aspekty badawcze czy praktyczny charakter studiów. Celem przygotowania rankingu jest ułatwienie maturzystom dokonania wyboru szkół wyższych oraz kierunku. Spośród uczelni, działających na terenie województwa śląskiego, najwyższą pozycję w Rankingu Uczelni Akademickich 2022 zajęła Politechnika Śląska. Szkół wyższych z naszego regionu nie zabrakło także w innym zestawieniu. Przykładem jest Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która znalazła się w Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022.

Już po raz dwudziesty trzeci Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowała i opublikowała rankingi szkół wyższych w Polsce, uwzględniając osobno uczelnie akademickie, niepubliczne, publiczne uczelnie zawodowe oraz najczęściej wybierane kierunki studiów. W Rankingu Uczelni Akademickich, który obejmuje dziewięćdziesiąt sześć szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, na trzynastym miejscu znalazła się Politechnika Śląska. Zajęła więc ona najwyższą pozycję spośród wszystkich śląskich uczelni w tej kategorii. Szkół wyższych, działających na terenie województwa śląskiego nie zabrakło również w innym zestawieniu. Przykładem takiej uczelni jest Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która znajduje się na trzecim miejscu w Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022.

„(...) chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni”

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 już po raz dwudziesty trzeci przedstawia zestawienia najlepszych uczelni, ocenianych na podstawie różnych kryteriów, między innymi takich, jak aspekty badawcze czy praktyczny charakter studiów. Celem przygotowania rankingu jest ułatwienie maturzystom dokonania wyboru uczelni oraz kierunku. – Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości: chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – dodaje.

Politechnika Śląska na trzynastym miejscu w Rankingu Uczelni Akademickich 2022

W ramach Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 znalazły się cztery zestawienia, które grupują uczelnie ze względu na ich specyfikę, a co za tym idzie – niejednakowe kryteria oceny. Najwięcej, bo aż dziewięćdziesiąt sześć szkół wyższych publicznych i niepublicznych, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora znalazło się w Rankingu Uczelni Akademickich. Zestawienie to nie obejmuje szkół wyższych o charakterze artystycznym, a podstawowy wpływ na ocenę uczelni mają aspekty badawcze. Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia dwadzieścia dziewięć wskaźników, zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia oraz Umiędzynarodowienie.

W tym roku, najlepszymi uczelniami w Polsce okazały się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Politechnika Warszawska. Spośród szkół wyższych, działających na terenie województwa śląskiego, najwyższą pozycję w tym rankingu zajęła Politechnika Śląska. Znajdując się na trzynastym miejscu wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkołą Główną Handlową w Warszawie, „wyprzedziła” Uniwersytet Gdański. Warto zauważyć, że dokładnie tę samą pozycję Politechnika Śląska zajęła w zeszłym roku, awansując z piętnastego miejsca, na jakim znalazła się w roku 2020.

Nie przeocz

W Rankingu Uczelni Akademickich 2022 znalazło się też dziewięć innych szkół wyższych z województwa śląskiego

W Rankingu Uczelni Akademickich nie zabrakło również Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zajmującego dwudziesta siódmą pozycję. Jest to o dwa miejsca lepszy wynik niż w roku ubiegłym i o cztery w porównaniu z rokiem 2020. Ponadto, Politechnika Częstochowska znalazła się na pozycji numer trzydzieści dwa, awansując z miejsca trzydziestego ósmego, jakie zajęła rok temu, które również było lepszym wynikiem niż w roku 2020 – wówczas uczelnia zajęła czterdzieste drugie miejsce. Tę samą, trzydziestą drugą pozycję zajęła Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, poprawiając swój zeszłoroczny wynik o trzy miejsca, a o dziesięć w porównaniu z rokiem 2020. Z kolei trzydziestą siódmą pozycję zajął Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, spadając z trzydziestego pierwszego, uzyskanego w rankingu ubiegłorocznym i tym samym wracając na miejsce sprzed dwóch lat. Poniżej pięćdziesiątego miejsca w tegorocznym Rankingu Uczelni Akademickich znalazła się jeszcze Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej i Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu.

Cztery szkoły wyższe z województwa śląskiego w Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022

Szkół wyższych, jakie działają na terenie województwa śląskiego nie zabrakło także w innym zestawieniu. Przykładem takiej uczelni jest Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która znajduje się na trzecim miejscu w Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022 – czyli dokładnie na tej samej pozycji, co przed rokiem. Jest to o trzy miejsca lepszy wynik niż w roku 2020. W Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022 znalazła się również Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, zajmująca jedenastą pozycję wraz z Międzynarodową Wyższą Szkołą Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Sosnowiecka uczelnia awansowała z piętnastego miejsca, jakie osiągnęła przed rokiem. Na siedemnastej pozycji wraz z Kolegium Jagiellońskim – Toruńską Szkołą Wyższą znalazła się Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, przesuwając się o sześć miejsc wyżej, w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. Trzydziestą drugą pozycję zajmuje Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, poprawiając swój wynik o jedno miejsce.

Warto dodać, że Ranking Uczelni Niepublicznych 2022 obejmuje czterdzieści trzy niepubliczne szkoły wyższe w Polsce, posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim. W ocenie uczelni najważniejszą rolę odgrywają kryteria, związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, między innymi ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera