Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Razem w każdym wymiarze” - gala jubileuszowa Opery Śląskiej. Koncert z okazji 75-lecia pierwszego teatru operowego w powojennej Polsce

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Opera Śląska świętuje w tym roku 75-lecie. 14 czerwca odbędzie się koncert galowy
Opera Śląska świętuje w tym roku 75-lecie. 14 czerwca odbędzie się koncert galowy materiały prasowe
W niedzielę 14 czerwca o godzinie 18.00 na Facebooku i kanale YouTube, rozpocznie się galowy koncert online Opery Śląskiej „Razem w każdym wymiarze”. Wezmą w nim udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej, z gościnnym udziałem Małgorzaty Walewskiej oraz Aleksandra Teligi. Gala odbędzie się w niecodziennych okolicznościach i w innym wymiarze – bez obecności publiczności na widowni, ale z melomanami towarzyszącymi artystom podczas ich występów inaczej, bo za pośrednictwem internetu.

Dokładnie 75 lat temu, 14 czerwca 1945 roku zainaugurowano działalność pierwszego teatru operowego w powojennej Polsce - Opery Śląskiej – prezentacją „Halki” Stanisława Moniuszki.

Podczas koncertu nie zabraknie oczywiście arii z tej opery, ale nie tylko. Usłyszymy utwory z „Łucji z Lammermoor” Gaetana Donizettiego i „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego. Te spektakle były przygotowywane w obecnym sezonie artystycznym, ale ze względu na pandemię nie mogły zostać zaprezentowane. W programie nie zabraknie też tych tytułów, które zachwyciły publiczność przez wszystkie 75. sezonów na bytomskiej scenie, czyli fragmentów z takich oper jak „Nabucco” i „Traviata” Giuseppe Verdiego, „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego, „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda czy „Carmen” Georges'a Bizeta.

Musisz to wiedzieć

Utwory wykonają znakomici soliści Opery Śląskiej m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera, Stanislav Kuflyuk, Bogdan Kurowski, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Zbigniew Wunsch, Kamil Zdebel. Wystąpi także chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej oraz gościnnie – Małgorzata Walewska i Aleksander Teliga. Reżyseruje Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne - Franck Chastrusse Colombier.

Opera Śląska dobrze poradziła sobie w sieci

Opera Śląska w Bytomiu, podobnie jak inne instytucje kultury, w połowie marca zawiesiła działalność w budynku, ale nie oznacza to, że nie była, w czasie społecznej izolacji, w ciągłym kontakcie z widzami.
Codziennie powstawały nowe pomysły na wspólną integrację z operą, muzyką, baletem. Transmisje spektakli operowych, ćwiczenia typu balletfit dla dorosłych i lekcje baletowe dla dzieciaków czy film-spacer po operze. Wszystko online, wszystko bezpłatnie i – co najważniejsze – integrujące melomanów z Operą Śląską w Bytomiu jeszcze bliżej, zgodnie z hasłem #OperaBliskoCiebie.

Zobacz i zapamiętaj

Na początku maja Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w naszej rozmowie przyznał, że dzięki internetowym cyklom przybywa nowych melomanów. Ale jak wielu, chciałby już powrotu do normalności.
Łukasz Goik o Operze Śląskiej w czasach pandemii

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera