Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recenzja książki "Niesamowici bracia Goldberg", czyli oparty na faktach thriller psychologiczny

Monika Krężel
Wojtek Biedroń, "Niesamowici bracia Goldberg", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2015, stron 526, cena ok. 35 zł
Wojtek Biedroń, "Niesamowici bracia Goldberg", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2015, stron 526, cena ok. 35 zł FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Nie da się ukryć, że na podstawie życiorysu braci Goldberg, z których jeden nazywał się Józef Różański, a drugi Jerzy Borejsza można napisać niejedną książkę i nakręcić film. To oni właśnie byli pierwowzorami bohaterów powieści "Niesamowici bracia Goldberg".

Ojciec braci - Abraham Goldberg, dziennikarz i redaktor wykonywał swój fach na długo przed tym nim Polska odzyskała niepodległość. W 1905 roku rodzi się jego pierwszy syn - Beniamin Goldberg, który przyjmie nazwisko Borejsza. W rodzinie Goldbergów tym nazwiskiem posługiwali się ci, którzy zajmowali się pisaniem. Jerzy Borejsza namawiany na przyszłościowe studia techniczne we Francji i tak skierował się ku humanistyce. Po drugiej wojnie światowej stworzył potężne wydawnictwo "Czytelnik".

Jego brat przychodzi na świat dwa lata później, jako Józef Goldberg, choć przez matkę nazywany był Jackiem. Gdy rodzice chłopców rozwodzą się, starszy wychowywany będzie przez ojca, młodszy przez matkę - Annę Różańską.
Już w młodzieńczych latach bracia wiążą się z ruchem komunistycznym. Mają przez to kłopoty w szkole, jeden z nich zostaje nawet relegowany. Bardziej "krwawy" życiorys miał Józef Różański, okrutny śledczy z czasów stalinowskich. Jeszcze przed wojną rozpoczął współpracę z NKWD, a związany z tą instytucją - część drugiej wojny światowej spędził w ZSRR. Znany z brutalnych śledztw jako pracownik bezpieki w Polsce, nigdy nie wyraził skruchy z powodu swojej działalności.

Jego brat, Jerzy Borejsza, w młodości anarchista zafascynowany Hiszpanią, oprócz talentów redaktorskich, przejawiał talenty negocjacyjne i organizacyjne, choćby wtedy, gdy pojechał zawierać kontrakty z wydawnictwami w Stanach Zjednoczonych albo organizował Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948 roku we Wrocławiu.

Historia braci opowiedziana jest od początku XX wieku po lata 80. I czasami nie wiadomo - czy ciekawsze są portrety psychologiczne bohaterów czy tło historyczne.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!