Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Śląskiem: już dwa miasta złożyły skargi do WSA na decyzję kuratorium

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Do śląskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 201 uchwał - na 203 oczekiwane - w sprawie projektów dostosowania sieci szkół do zmian w oświacie
Do śląskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 201 uchwał - na 203 oczekiwane - w sprawie projektów dostosowania sieci szkół do zmian w oświacie SłAwomir Kowalski
Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty zaopiniowała wszystkie uchwały oświatowe, które wpłynęły do kuratorium. To 201 propozycji nowych sieci szkół. Nie wydano ani jednej opinii negatywnej. Jednak 46 proc. to opinie pozytywne warunkowe. Co oznacza, że gminy muszą nanieść poprawki wskazane przez kuratorium. Nie wszystkie chcą to zrobić. Żarki i Będzin w tej sprawie już złożyły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Do Kuratorium Oświaty wpłynęło 201 uchwał - na 203 oczekiwane - w sprawie projektów dostosowania sieci szkół do zmian w oświacie. To stanowi 99 proc. ogólnej liczby uchwał, które powinny zostać przekazane do zaopiniowania. Dwie gminy, które uchwał nie złożyły (i nie złożą) to Milówka i Dębowiec.

Jak informuje kuratorium, w Dębowcu jest jedna szkoła podstawowa i jedno gimnazjum funkcjonujące pod tym samym adresem. Dla uczniów niepodjęcie uchwały nie ma żadnych skutków. W odniesieniu do nauczycieli istnieje większe zagrożenie utratą pracy niż miałoby to miejsce w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej. Zaś w Milówce szkoła podstawowa i gimnazjum działają w dwóch odrębnych budynkach pod różnymi adresami.

CZYTAJCIE TEŻ:
Gmina Żarki kontra kuratorium
Reforma edukacji w Śląskiem: Milówka i Dębowiec nie podejmą uchwał oświatowych

W kuratorium interweniowali rodzice, którzy chcieli, aby ich dzieci mogły korzystać z nowoczesnego budynku gimnazjum. Obawiali się, że może zostać on przekazany na inne cele niż edukacyjne. W tej sprawie odbyły się spotkania Śląskiej Kurator Oświaty z władzami Milówki. Gmina nie zdecydowała się na podjęcie uchwały.

Wójt Milówki Robert Piętka dementuje informacje o zmianie przeznaczenia budynku gimnazjum.

- W jednym skrzydle budynku gimnazjum już działają oddziały przedszkolne. Zastanawiamy się, czy od września nie zwiększyć ich liczby. Myślimy też o otwarciu w budynku żłobka czy przeniesieniu tam biblioteki lub poradni psychologiczno-pedagogicznej - w rozmowie z DZ informował Piętka.

SAMORZĄDY WALCZĄ Z KURATORIUM

Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty informowała, że zaopiniowane zostały już wszystkie uchwały, który wpłynęły do kuratorium. Urzędnicy nie wydali ani jednej opinii negatywnej. To nie oznacza, że wszystkie gminy są zadowolone. Bowiem blisko połowa opinii (46 proc. czyli 94 uchwały) to opinie pozytywne-warunkowe. Oznacza to, że zostały wskazane w nich zmiany, które gmina powinna uwzględnić w uchwale ostatecznej.

CZYTAJCIE TEŻ:
Reforma edukacji w Śląskiem: już 200 z 203 projektów sieci szkół trafiło do Kuratorium Oświaty

- Podstawowym argumentem uzasadniającym stanowisko kuratora jest poprawa warunków kształcenia uczniów (eliminowanie dwuzmianowości, skrócenie drogi do szkoły, wykorzystanie bazy dydaktycznej dotychczasowych gimnazjów) - tłumaczą decyzję o wydaniu opinii warunkowej w kuratorium.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Jeżeli gminy wprowadzą zmiany, to uchwała z „automatu" stanie się pozytywną. Zaś jeśli tego nie zrobi, to uzyskała opinię negatywną. Opinia kuratora oświaty jest wiążąca i nie służy od niej zażalenie. W kuratorium przypominają, że na opinię służy skarga do sądu administracyjnego. I właśnie z tego rozwiązania skorzystały już dwie gminy w Śląskiem. To Żarki i Będzin, które już złożyły oficjalną skargę na decyzję kuratorium. Inne taki krok zapowiedziały.

- W przekazanej nam opinii kuratorium wskazało, abyśmy Gimnazjum nr 3 przekształcili w ośmioletnią szkołę podstawową - informuje Kinga Wesołowska, rzecznik prasowym Urzędu Miasta w Będzinie. - Naszym zdaniem jest to nieuzasadniona zmiana. W okolicy jest wystarczająca liczba szkół podstawowych, a całkowity koszt kształcenia jednego ucznia byłby trzy razy większy, niż subwencja oświatowa, jaką byśmy na nią otrzymywali - dodaje.

W Żarkach władze miasta i gminy postanowiły, że nowoczesny, oddany do użytku w 2011 roku budynek gimnazjum zostanie przekształcony w żłobek oraz oddziały przedszkolne. Zaś wszystkie dzieci z miasta będą uczyć się w jednej 8- letniej szkole podstawowej. Ten pomysł nie spodobał się w kuratorium, które wskazało, by otworzyć drugą szkołę podstawową. Jednak z ich opinią nie godzi się Klemens Podlejski, burmistrz Żarek.

- W budynku szkoły podstawowej obecnie uczy się 340 uczniów, po dołączeniu klas siódmych i ósmych ich liczba wzrośnie do 430-440. Tymczasem bez problemu pomieści się w nim ponad 800 uczniów, dlatego nie ma mowy o wprowadzeniu dwuzmianowości czy przeprowadzaniu zajęć wychowania fizycznego w gorszych warunkach - komentuje burmistrz.

CZYTAJCIE TEŻ:
Dąbrowa Górnicza mówi „nie" reformie edukacji i idzie do sądu!
Gmina Żarki kontra kuratorium
Sosnowiec przeciw reformie edukacji i skarży Kuratorium Oświaty

Obecnie samorządy podejmują ostateczne uchwały o dostosowaniu sieci szkół do zmian w oświacie. Ostateczny termin mija 31 marca. Mają to już za sobą m.in. Lędziny, Nędza, Gierałtowice, Zbrosławice, Bielsko-Biała, Skoczów, Chybie, Wilamowice, Ruda Śląska. Większość sesji zaplanowanych jest na przyszły tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!