Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Śląskiem: prawie 80 proc. samorządów złożyło projekty uchwał

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Reforma oświaty staje się faktem
Reforma oświaty staje się faktem Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Do Kuratorium Oświaty w Katowicach wpłynęło już 160 uchwały dostosowujących sieć szkół do reformy oświaty. Na podjęcie ich samorządy mają czas do końca marca. Śląska Kurator Oświaty część z nich już zaopiniowała.

- Taka liczba zgłoszonych do nas uchwał stanowi już trzy czwarte wszystkich uchwał, które mają zostać podjęte - wylicza Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dodaje też, że Śląska Kurator Oświaty zaopiniowała już 32 uchwały.

Z tej liczby ponad 50 proc. otrzymało opinię pozytywną. Pozostałe tzw. opinie warunkowe. Kolejne uchwały mają zostać zaopiniowane w najbliższych dniach.

CZYTAJCIE TEŻ:
Pierwsze uchwały wpłynęły do kuratorium
Reforma edukacji w Katowicach: jest projekt nowej siatki szkół
Reforma Edukacji w Żywcu
Reforma edukacji w Rudzie Śląskiej

W przypadku uchwał, które mają zostać poprawione, najczęściej zmiany dotyczyły: uzupełnienia sieci szkół o szkoły istniejące, które nie zostały ujęte, doprecyzowania siedziby szkoły i miejsc innej lokalizacji zajęć, przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową zamiast pozostawienia gimnazjum do wygaszenia kształcenia.

INTERAKTYWNA MAPA ZMIAN W WOJ. ŚLĄSKIM. KLIKNIJ I SPRAWDŹ REFORMĘ EDUKACJI W SWOIM MIEŚCIE

- Przed wydaniem opinii bardzo wnikliwie były analizowane zaprojektowane sieci szkół w zakresie zapewnienia uczniom jak najlepszych warunków nauki w szkole, w tym eliminowania dwuzmianowości, a także zaplanowania obwodów w taki sposób, aby uczeń miał do szkoły blisko, aby nie musiał dojeżdżać - podkreśla Kij.

I jak zaznacza, do kuratora oświaty systematycznie wpływają pisma od rodziców zawierające prośby, aby w opinii uwzględnić oczekiwania środowiska. Problem pojawia się, kiedy propozycje różnych grup rodziców są sprzeczne, np. jedni opowiadają się za utworzeniem dodatkowej szkoły podstawowej z gimnazjum, drudzy są przeciwni takiemu rozwiązaniu.

- W takiej sytuacji brana jest pod uwagę przewidywana liczba uczniów w zestawieniu z liczbą sal lekcyjnych, a także odległość między budynkami, obwody szkół, baza sportowa - dodaje Kij.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!