MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Reforma komisji eksperckich nadzoru górniczego

Redakcja
Z sześciu do czterech zmniejszyła się od środy liczba komisji eksperckich, doradzających prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Ich liczebność została ograniczona o jedną czwartą. Nie zmieni się natomiast filozofia działania komisji - podał Urząd.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

Stałe komisje specjalne WUG składają się z ekspertów nauki i praktyki górniczej. Zajmują się najtrudniejszymi przypadkami, z jakimi styka się nadzór górniczy. Od ich rekomendacji zależą często decyzje w ważnych dla kopalń i eksploatacji sprawach. Komisje wypracowują zalecenia, od których może zależeć dalsza praca ściany wydobywczej czy całej kopalni.

"Oprócz wypracowywania stanowiska w sprawach doraźnych, komisje często inspirują nowe, poprawiające bezpieczeństwo rozwiązania, np. w zakresie zwalczania zagrożeń naturalnych w kopalniach" - powiedziała PAP rzeczniczka WUG, Jolanta Talarczyk.

W środę prezes Urzędu Piotr Litwa wydał nowe zarządzenia dotyczące komisji specjalnych. Ich liczbę zmniejszono do czterech. To komisja bezpieczeństwa pracy w górnictwie, komisja ds. ochrony powierzchni oraz dwie komisje ds. zagrożeń naturalnych w podziemnych zakładach górniczych: wydobywających węgiel kamienny oraz wydobywających rudy miedzi.

Zagadnienia atmosfery kopalnianej i zagrożeń aerologicznych, tąpań, obudowy i kierowania stropem oraz zagrożeń wodnych, które dotychczas były przedmiotem prac osobnych komisji, będą teraz rozpatrywane przez nowe struktury. W sumie w skład czterech komisji wchodzi 85 ekspertów - o jedną czwartą mniej niż dotąd.

Jak wyjaśniła Talarczyk, reforma działania komisji wynika z konieczności dostosowania ich struktury do regulacji nowego prawa geologicznego i górniczego. Chodzi także o to, aby komisje działały w sposób uporządkowany i elastyczny.

Komisje są organami doradczo-opiniodawczymi prezesa WUG. Ich posiedzenia zwoływane są w miarę potrzeb - z reguły wtedy, gdy trzeba zająć się konkretnymi przypadkami. Komisje proponują np. warunki, które trzeba spełnić aby ściany wydobywcze wznowiły działanie po wypadkach. Jedna z komisji zajmowała się również sprawą szkód górniczych w bytomskiej dzielnicy Karb, skąd jesienią zeszłego roku z walących się domów trzeba było wykwaterować kilkuset mieszkańców.

W skład komisji wchodzą m.in. naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz ośrodków badawczo-rozwojowych współpracujących z górnictwem.

Oprócz komisji stałych prezes WUG powołuje także komisje doraźne - z reguły po poważnych wypadkach w kopalniach.(PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!