Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalny System Ostrzegania w woj. śląskim działa. Informuje o huraganach i... blokadach dróg

Agata Pustułka
Już ponad 16 tys. osób pobrało aplikację Regionalnego Systemu Ostrzegania. Liczba ta rośnie. System powiadamia nie tylko o huraganach, ale też o blokadach dróg przez strajkujących!

Gdyby 15 sierpnia 2008 roku działał Regionalny System Ostrzegania to mieszkańcy wsi Kalina mogliby się przygotować na przybycie niszczycielskiej trąby powietrznej, która zniszczyła kilkadziesiąt domów w tej miejscowości i wiele hektarów pięknego lasu. Teraz możemy się czuć bezpieczniejsi, bo RSO już działa, a my możemy pobrać bezpłatną aplikację, by zobaczyć, czy grożą nam jakieś nieoczekiwane zjawiska meteorologiczne, przerwy w dostawach prądu, a nawet blokady dróg przez strajkujących.

Właśnie ostrzeżenie przed możliwymi trudnościami komunikacyjnymi w związku z protestem górników przekazał za pośrednictwem RSO Rafał Michniewicz, odpowiedzialny w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim za funkcjonowanie systemu. - Gdyby protest na torach w ostatni poniedziałek przedłużył się to też taka informacja poszłaby do osbiorców - wyjaśnia Michniewicz.

Jak działa RSO? To po prostu aplikacja, którą można darmowo ściągnąć. Uczyniło to już 16 tys. osób, a liczba ta stale rośnie. System obejmuje cały kraj.- Ostrzeżenia o np. nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu, od 1 stycznia 2015 roku widzimy w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranach telewizorów - mówi Michniewicz.

W aplikacji na telefony komórkowe pojawiła się opcja "push", dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności "wchodzenia" w aplikację. Od 1 lipca Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chciałoby wprowadzić również opcję informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.

- Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety - dodaje Michniewicz.

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Dane, które są upowszechniane przez system mogą mieć charakter powiadomienia lub ostrzeżenia. Już niedługo będziemy też otrzymywać ostrz eżenie alarmowe. W zleżności od tego jak groźne są przewidywane zjawiska są odpowiednio stopniowane (zwykle od 1 do 3).

Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach. Nie można się jednak spodziewać, że otrzymamy informacje o małych. lokalnych korkach, z którymi musimy poradzić sobie sami.
Parę dni temu mogliśmy jednak przeczytać o nadchodzących wichurach i braku prądu.
- Zpewnością im więcej będzie niepokojących zjawisk tym więcej będzie użytkowników aplikacji. Bardzo ją polecam, bo ostrzeżania nie tylko mogą ułatwić, ale i uratować zdrowie lub życie - zachęca Michniewicz.

Informacja o braku ostrzeżeń do wyświetlenia jest też informacją i to dobrą, bo oznacza, że województwie nie obowiązują w danym momencie żadne ostrzeżenia hydrologiczne, meteorologiczne, drogowe czy inne.

Jak skorzystać z aplikacji, gdzie ją znaleźć, co potrzebnego zawiera ?

  1. Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania".
  2. Ostrzeżenie pojawia się: na stronach internetowych urzędów wojewódzkich w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB) w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
  3. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
  4. Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postepowania w sytuacjach kryzysowych: Poradnik obywatela; Alarmowanie i ostrzeganie; Ewakuacja; Pożary; Powodzie i podtopienia; Skażenia, epidemie, zatrucia; Pogodowe zjawiska ekstremalne; Terror; Bezpieczny wypoczynek; Zagrożenia naturalne i techniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!