Alarm smogowy woj. śląskie 14.03.2017. Najgorzej w...

  Alarm smogowy woj. śląskie 14.03.2017. Najgorzej w Wodzisławiu Śląskim

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Alarm smogowy woj. śląskie 14.03.2017. Najgorzej w Wodzisławiu Śląskim
  1/15
  przejdź do galerii
  Smog nie odpuszcza. We wtorek, 14 marca, ciężko będzie nam pooddychać świeżym powietrzem. Najgorzej będzie w Wodzisławiu Śląskim, gdzie normy przekroczono prawie czterokrotnie.
  We wtorek, 14 marca, na większości obszaru województwa śląskiego jakość powietrza ze względu na pył zawieszony będzie umiarkowana. O godzinie 8 najgorszą jakość powietrza zanotowano w Wodzisławiu Śląskim, gdzie normy przekroczone były czterokrotnie. Jakość powietrza określono jako złą.

  W środkowej części województwa śląskiego jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie zła. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i miejscami w aglomeracji górnośląskiej jakość powietrza będzie dostateczna.

  W aglomeracji górnośląskiej, w południowej części województwa wraz z Bielskiem-Białą, w Kotlinie Żywieckiej i w Częstochowie jakość powietrza będzie umiarkowana. Jedynie w części północnej województwa z wyłączeniem Częstochowy, jakość powietrza będzie dobra.

  Co robić, gdy jakość powietrza jest:
  ZŁA
  Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

  BARDZO ZŁA
  Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

  6 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Maska: Respro Cinqro * Cena: 279 zł * Cena filtry: Filtr URBAN, do użytku miejskiego (HEPA + warstwa z węglem aktywnym): 18,99 GBP = około 105 zł za

  Maseczki antysmogowe: Nie warto na nich oszczędzać [JAK DZIAŁAJĄ, CENY, KTÓRE WYBRAĆ, GDZIE KUPIĆ]

  Link do głównego zdjęcia

  Maska: Respro Cinqro

  * Cena: 279 zł * Cena filtry: Filtr URBAN, do użytku miejskiego (HEPA + warstwa z węglem aktywnym): 18,99 GBP = około 105 zł za dwie sztuki
  Filtr SPORTS, bez warstwy z węglem aktywnym: 14,99 GBP = około 83 zł za dwie sztuki
  Według producenta filtry należy wymieniać maksymalnie po 69 godzinach użytkowania * Jakie filtry w masce: Obydwa filtry zatrzymują pył 0,3 mikrometra, a więc o wiele mniejsze cząstki niż PM2,5 czy PM10. Filtr URBAN, dzięki warstwie z węglem aktywnym, ma zatrzymywać również takie związki jak SO2, NO2, lotne związki organiczne czy ozon powstający w warstwie przyziemnej. Ponieważ związki jak NO2 czy ozon to typowe zanieczyszczenia komunikacyjne, filtr ten polecany jest szczególnie osobom poruszającym się po ruchliwych ulicach * Komfort użytkowania i wygląd: Producent poleca maskę dla osób uprawiających sport, ze względu na specjalne zawory, które służą łatwiejszemu przepływowi powietrza podczas oddychania. Przetestowaliśmy maskę podczas biegania – rzeczywiście opór powietrza przy wdychaniu i wydychaniu jest mniejszy niż np. w RZ Mask. Użytkownik mniej odczuwa, że oddycha przez maskę. Dzięki lepszemu przepływowi powietrza maska nie akumuluje też tak szybko wilgoci, choć pojawia się przy większym wysiłku.
  Maska znacznie mniejsza od RZ Mask, przez co też bardziej estetyczna – zajmuje mniej twarzy ;-).
  Może przeszkadzać „chemiczny” zapach maski * Dostępne rozmiary: Brak mniejszych rozmiarów niż M, ale na przeciętną małą twarz dorosłego M jest w sam raz. Na stronie www.respro.com dostępna tabela rozmiarów * Podsumowanie: To dobry wybór dla sportowców lub osób, którym przeszkadza utrudnione oddychanie przez maskę. Jedynym minusem jest wysoka cena maski oraz filtrów * Link do produktu: http://respro.com.pl

  Materiały: Krakowski Alarm Smogowy ©Krakowski Alarm Smogowy  b]CZYTAJ KONIECZNIE: Puste szkoły, ludzie w maskach [WIDEO][/b]

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

  ZOBACZ WIDEO:
  48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   elo

   elo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   maseczka i oczyszczacz powietrza to niedługo będzie podstawowo wyposażenie każdego ślązaka

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo