Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa kwesta na ratowanie cennych nagrobków w Będzinie. Udało się zebrać jeszcze więcej niż rok temu

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała tegoroczna zbiórka na rzecz ratowania cennych nagrobków na terenie będzińskich nekropolii Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała tegoroczna zbiórka na rzecz ratowania cennych nagrobków na terenie będzińskich nekropolii Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Towarzystwo Przyjaciół Będzina
Tegoroczna kwesta w Będzinie na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii w mieście, na Górze Zamkowej, przeszła do historii. Okazała się rekordowa, co potwierdza fakt, że odwiedzający chętnie wspierają działania Towarzystwa Przyjaciół Będzina, które wspólnie ze swoimi partnerami i przyjaciółmi odnawia oraz ratuje najcenniejsze nagrobki czy pomniki, poświęcone tym, którzy odeszli przed dziesięcioleciami.

Towarzystwo Przyjaciół Będzina od 2004 roku organizuje zbiórki na rzecz ratowania zabytkowych grobowców. Ta była już XIX, a gdyby nie pandemia w tym roku świętowalibyśmy już kwestę XX, jubileuszową. 1 listopada we Wszystkich Świętych zbiórka tradycyjnie odbyła się się na trzech cmentarzach: na Górze Zamkowej, komunalnym i przy ul. Krakowskiej. Kwestowało w tym roku około 100 osób.

Ostatecznie, po zliczeniu gotówki, która znalazła się w każdej z puszek-skarbonek, okazało się, że udało się zebrać aż 23 tysiące 491,91 zł. To wynik nieco lepszy niż przed rokiem, kiedy to uzbierała się łącznie kwota 22 tysięcy 714zł i 52 groszy.

- Jesteśmy bardzo dumni z naszej kwesty, która w przyszłym roku będzie miała swoją dwudziestą edycję. To jedna z najstarszych tego typu akcji w województwie śląskim. Potem rozprzestrzeniła się na inne miasta, co nas cieszy. Dziękujemy serdecznie za hojność, za każdą wrzuconą złotówkę. Wszystkie zebrane fundusze zostaną przez nas godnie, odpowiednio wykorzystane. A efekty będzie można zobaczyć w przyszłym roku – podkreśla Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina, które organizuje kwestę.

W akcję od lat angażują się przedstawiciele świata kultury, sportu, harcerze, honorowi obywatele Będzina, samorządowcy, a także ponad podziałami reprezentanci różnych opcji politycznych.

Dotychczas (oprócz tegorocznej zbiórki) udało się zebrać kwotę ponad 374 tysięcy złotych i poddać kompleksowej renowacji dwadzieścia zabytkowych grobowców. Fundusze zebrane w ubiegłym roku pozwoliły na odnowienie grobu Daniela Kajdy i Mariana Adamczyka - ofiar tragicznej manifestacji robotniczej na Ksawerze z 1932 roku.

W 2023 roku kwesta poświęcona była na rzecz renowacji nagrobka zmarłego w 1917 roku Mieciunia (pisownia oryginalna) Ciszka. Grób stoi przy głównej alei w górnej części cmentarza, u stóp kaplicy św. Tomasza. Pomnik zdobi rzeźba na postumencie w formie stylizowanego usypiska głazów wraz z dwiema płaskorzeźbami z motywem floralnym. Poniżej płyta z rymowaną inskrypcją: „Czy nie za wcześnie o Boże, śmierć nam to dziecię skosiła, zimna mogiłą szczęście nam skryła, smutki i żałość w sercu zostawiła”. Powyżej, na jednym z centralnych kamieni, ryta inskrypcja o pochowanej osobie i dacie jej przedwczesnej śmierci. Nagrobek wieńczy częściowo zachowana postać aniołka. Pomnik ufundowany przez rodziców wyszedł z pracowni F. Fochtmana z Dąbrowy Górniczej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera