Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa lekcja pływania w Dąbrowie Górniczej. Chcą być najlepsi w Polsce. Upamiętnią też dąbrowski rekord Guinnessa sprzed 35 lat!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pracownicy Huty Katowice 35 lat temu pobili rekord Guinessa, w 2017 roku znów się spotkali, by uczcić to wydarzenie. W sobotę 2 kwietna znów przepłyną symboliczne 600 metrów, a Dąbrowa Górnicza będzie biła rekord na największą w Polsce lekcję pływania
Pracownicy Huty Katowice 35 lat temu pobili rekord Guinessa, w 2017 roku znów się spotkali, by uczcić to wydarzenie. W sobotę 2 kwietna znów przepłyną symboliczne 600 metrów, a Dąbrowa Górnicza będzie biła rekord na największą w Polsce lekcję pływania Marek Wesołowski/Piotr Sobierajski/mat. J.Sufranowicza/UMDG
W sobotę 2 kwietnia na dziesięciu dąbrowskich basenach odbędzie się bicie rekordu Polski na największą lekcję pływania. Organizatorzy tego wydarzenia zapraszają tego dnia na basen Technicznych Zakładów Naukowych, gdzie odbędzie się finał tego wydarzenia i spotkanie z dąbrowskimi rekordzistami Guinnessa sprzed 35 lat.

W lutym 1987 roku grupa dwudziestu mężczyzn z Dąbrowy Górniczej podjęła próbę przepłynięcia rekordowego dystansu w sztafecie. Bez przerwy przez 9 dni i nocy pływali w basenie Technicznych Zakładów Naukowych. Zawodnicy pływali na zmianę, każdy po 1000 metrów. Przerwy między zmianami wynosiły około siedmiu godzin, w tym czasie pływacy mogli odpocząć, spać oraz jeść. Dystans, jaki udało im się pokonać, wyniósł dokładnie 601,180 kilometrów. Ten wynik oznacza, że uczestnicy sztafety przepłynęli ponad 24 tysiące długości basenu i pobili rekord Guinnessa.

W 2017 roku, w 30-rocznicę tego wydarzenia, część uczestników rekordowej sztafety spotkało się znów na basenie w TZN, gdzie symbolicznie pokonali dystans 600 metrów.

- 17 lutego 1987 roku 20 pracowników Huty Katowice wystartowało w sztafecie i pływało non stop przez dziewięć dni i nocy, pokonując łącznie ponad 601 km. Rekord został ustanowiony i potwierdzony w Londynie. Równo po 30 latach postanowiliśmy spotkać się na tym samym basenie i na tym samym torze, by uczcić to wydarzenie, przepływając 600 metrów. Nie wszystkich uczestników udało się odnaleźć, ale zaplanowany dystans będzie łatwy do pokonania nawet w okrojonym składzie – mówił wówczas Jerzy Sufranowicz, pomysłodawca akcji.

- Żaden z uczestników tej imprezy nie uprawiał pływania wyczynowo. Po 30 latach postanowiliśmy jeszcze raz się spotkać. Siła internetu jest duża, tak więc udało nam się skontaktować z czternastoma uczestnikami, ale część pracuje, część jest chora, tak więc ostatecznie w piątkowej sztafecie wzięła udział dziesiątka. Nie udało nam się dotrzeć do wszystkich, ale serdecznie pozdrawiamy wszystkich, którzy gdzieś tam są w całej Polsce. Wspomnienia odżyły, zwłaszcza, że jest co wspominać. Było czasami ciężko, były kryzysy, ale na szczęście wszystko się udało - dodał.

Przed 35 laty, jako cel wyznaczono początkowo pokonanie 500 km. Jednak już po starcie okazało się, że obowiązujący wówczas rekord wynosi ponad 540 km, bo tyle właśnie przepłynęli Brytyjczycy. Podjęta została szybka decyzja o zmianie dystansu na 600 km. Pływacki maraton zakończył się wynikiem 601 km 100 metrów. Oznaczało to, że uczestnicy przepłynęli 24 tys. 160 długości basenu i swoim wyczynem wpisali się do Księgi Rekordów Guinnessa.

O rekordzie Guinnessa 21 lutego 1987 roku tak pisał Dziennik Zachodni. – 20 zawodników płynie na zmianę, każdy po 1000 metrów, a przerwa między kolejną zmianą wynosi 7 godzin. Posiłki dostarcza zakład zbiorowego żywienia huty. Całe przedsięwzięcie było możliwe do przeprowadzenia dzięki finansowaniu go przez firmę Inter Fragrance.

Upamiętnią rekordowe wydarzenie, chcą pobić rekord Polski

Główną ideą organizowanego 2 kwietnia wydarzenia jest upamiętnienie tego rekordu, a zarazem pokazanie, jak mocna pływacko jest dziś Dąbrowa Górnicza. W mieście działa 11 basenów, na 10 z nich będzie bity rekord Polski, by pokazać, jak prężnie działają szkółki pływackie na terenie miasta i jak duża grupa kursantów korzysta z ich usług.

Lekcja pływania rozpocznie się o tej samej godzinie na wszystkich 10 basenach i będzie trwać 45 minut, w sumie weźmie w niej udział 300 uczniów. Każda lekcja będzie rejestrowana w formie wideo.

Na basenie Technicznych Zakładów Naukowych część praktyczną lekcji rozpoczną uczestnicy wydarzenia z 1987 r., którzy 35 lat temu w tym samym miejscu pobili Rekord Guinnessa. Przepłyną symboliczne 600 metrów, podobnie jak w 2017 roku.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:20. Symboliczne 600 metrów przepłyną uczestnicy wydarzenia z 1987 r. O godz. 10 na wszystkich basenach rozpoczną się zajęcia teoretyczne dla dzieci biorących udział w imprezie, następnie uczniowie wejdą do wody i będą pływać do 10:45. W międzyczasie na basenie w TZN rekordziści Guinessa otrzymają oficjalne podziękowania.

Baseny, na których podjęta zostanie próba pobicia rekordu Polski:

  • Techniczne Zakłady Naukowe
  • Nemo – Świat Rozrywki
  • Zespół Szkół Zawodowych „Sztygarka”
  • Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków
  • Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi
  • Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi
  • Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Sportowymi
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Adama Mickiewicza

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera