Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba chorych na syfilis w województwie śląskim? Już teraz zachorowań jest więcej niż w minionych latach!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Rekordowa liczba chorych na syfilis w województwie śląskim? Już teraz zachorowań jest więcej niż w minionych latach!
Rekordowa liczba chorych na syfilis w województwie śląskim? Już teraz zachorowań jest więcej niż w minionych latach! arc
Niepokojące dane płyną z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wynika z nich, że liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową z roku na rok rośnie. Najgorzej wyglądają statystyki dotyczące kiły (syfilisu). To potwierdza się również w naszym województwie. Liczba przypadków już teraz jest wyższa niż w ciągu ostatnich kilku lat.

Choroby weneryczne w całym kraju

Choroby weneryczne to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, które przenoszone są w drodze kontaktu płciowego, zwłaszcza podczas stosunku waginalnego, seksu analnego i seksu oralnego.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wynika, że od 1 stycznia do 15 sierpnia 2023 roku liczba zachorowań na kiłę (syfilis) wyniosła 1 907. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 920.

Rosną też statystyki związane z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Liczba zachorowań na rzeżączkę wyniosła we wspomnianym okresie 888. Rok temu było to 274. Różnica jest więc ogromna.

Poza tym niepokojąco wyglądają też dane dotyczące chlamydii. Do tej pory jest już 472 zachorowań. W ubiegłym roku do tego momentu było 237.

Choroby weneryczne w województwie śląskim

Niepokojące dane potwierdzają się również w naszym województwie. Liczba przypadków syfilisu już teraz jest wyższa niż w ciągu ostatnich kilku lat!

Przyjrzyjmy się statystykom z od 2017 roku.

  • w 2017 zanotowano w sumie 109 przypadków,
  • w 2018 - 134,
  • w 2019 - 145,
  • w 2020 był wyraźny spadek (przypomnijmy, że był to czas pandemii) i odnotowano wówczas 68 przypadków.

W kolejnych latach liczba rosła:

  • w 2021 było to 101,
  • w 2022 - 130,
  • a obecnie w 2023 (od początku roku do 15 sierpnia) są już 144!

Statystyki rosną również w przypadku rzeżączki:

  • w 2017 - 17
  • w 2018 - 19
  • w 2019 - 17
  • w 2020 - 7
  • w 2021 - 21
  • w 2022 - 30
  • i obecnie w 2023 (od początku roku do 15 sierpnia) - 30.

Jeśli chodzi o chlamydię sytuacja wygląda w następujący sposób:

  • w 2017 - 7
  • w 2018 - 6
  • w 2019 - 10
  • w 2020 - 7
  • w 2021 - 15
  • w 2022 - 26
  • i obecnie w 2023 (od początku roku do 15 sierpnia) - 21.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że te statystyki mogą być znacznie zaniżone. Część chorych lekceważy objawy i nie zgłasza się do lekarza. Niejednokrotnie infekcje przenoszone drogą płciową początkowo nie wywołują żadnych objawów. Skutkuje to większym ryzykiem przeniesienia choroby na innych. Objawami choroby mogą być: wydzielina z pochwy, wydzielina z prącia, owrzodzenia na lub wokół narządów płciowych oraz bóle w okolicy miednicy.

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniem jest unikanie kontaktów z częściami ciała lub płynami, poprzez które może dojść do zakażenia. Nie wszystkie formy kontaktu seksualnego muszą ten kontakt zakładać. Zapobieganie wiąże się z przecięciem dróg szerzenia, poprzez używanie zabezpieczeń mechanicznych takich jak prezerwatywa czy maseczka oralna (które nie zawsze zapobiegają zakażeniu, szczególnie jeśli dojdzie do ich uszkodzenia w trakcie stosunku seksualnego).

Zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia można osiągnąć poprzez ograniczenie kontaktów seksualnych do określonej liczby stałych wzajemnych partnerów i/lub partnerek, którzy przeszli odpowiednie testy wykrywające nosicielstwo chorób przenoszonych drogą płciową przed wchodzeniem z nimi w kontakty seksualne; a przy innych kontaktach używając zabezpieczeń. Choroby weneryczne można wykryć za pomocą badania krwi oraz badania materiału pobranego z szyjki macicy lub pochwy, a u mężczyzn z cewki moczowej.

Choroby weneryczne można wykryć za pomocą badania krwi oraz badania materiału pobranego z szyjki macicy lub pochwy, a u mężczyzn z cewki moczowe. Leczenie polega zwykle na terapii farmaceutycznej, uzależnionej od patogenu. Najczęściej zajmują się tym dermatolodzy i ginekolodzy. Bardziej szczegółową specjalnością medyczną zajmującą się tymi chorobami jest wenerologia.

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniem jest unikanie kontaktów z częściami ciała lub płynami, poprzez które może dojść do zakażenia. W tym celu specjaliści radzą stosować zabezpieczenia mechaniczne takie jak prezerwatywy, czy maseczki oralne. Oczywiście one nie gwarantują ochrony skutecznej w stu procentach, bo może dojść do ich uszkodzenia w trakcie stosunku seksualnego.

Zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia można osiągnąć poprzez ograniczenie kontaktów seksualnych do określonej liczby stałych wzajemnych partnerów i/lub partnerek.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera