Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy sum w Zalewie Rybnickim: "Zbiornik ma swoje specyficzne warunki"

Katarzyna Śleziona
arc.
Kilka dni temu cała Polska podziwiała suma-potwora, wyłowionego w Zalewie Rybnickim. Szczęście uśmiechnęło się do mieszkańca Krzyżanowic, który złapał rybę ważącą 107 kg i mierzącą 251 cm. O rekordowym sumie rozmawiamy z dr. inż. Andrzejem Kapustą z Zakładu Ichtiologii Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie

Kilka dni temu cała Polska podziwiała suma-potwora, wyłowionego w Zalewie Rybnickim. Szczęście uśmiechnęło się do mieszkańca Krzyżanowic, który złapał rybę ważącą 107 kg i mierzącą 251 cm. Co prawda sum nie trafił na patelnię, bo mamy okres ochronny, ale satysfakcja z wyłowienia jednego z największych okazów w Polsce musi być wielka. W polskich wodach mogą żyć jeszcze większe sztuki?
Sumy mogą osiągać znaczne rozmiary - nawet do 3 metrów długości i wagi zdecydowanie ponad 100 kg. Musimy jednak pozwolić rybie dożyć tej wielkości. W Zalewie Rybnickim jest to możliwe. W Polsce, w dużych wodach, rzekach, jeziorach, gdzie jest dużo pokarmu, sumy mogą dożyć takiej wielkości, ale zazwyczaj są wcześniej wyławiane. Fenomenem zbiornika rybnickiego jest to, że jego woda jest ciepła przez cały rok. Tutaj ryby szybciej rosną niż tam, gdzie są naturalne temperatury.

Czyli wystarczy podgrzać wodę?
Sumy to gatunki ciepłolubne, które intensywnie się odżywiają wtedy, gdy woda jest ciepła. W naturalnych wodach jest to okres od wiosny do wczesnej jesieni. A w Zalewie Rybnickim są strefy, gdzie ta woda jest ciepła przez cały rok. Ryby przemieszczają się zimą do tych cieplejszych miejsc, gdzie są lepsze warunki do zimowania i wzrostu.

ZOBACZ TAKŻE:
Gigantyczny sum złowiony w Zalewie Rybnickim ma 251 cm. REKORD POLSKI! [ZDJĘCIA + WIDEO] Sum Rybnik

Wędkarze kochają duże okazy, a przyroda?
W niektórych zbiornikach zaporowych i rzekach sumy osiągają bardzo duże rozmiary, nawet 100 kg. To gratka dla wędkarzy, ale z punktu widzenia biologicznego to ogromne szkody. Wiele rodzimych gatunków wyginęło, ponieważ sumy je wyjadły.
Warto dodać, że sumy zostały przesiedlone np. do Hiszpanii, gdzie dawniej nie występowały, a dziś osiągają spore rozmiary.

Czy w Polsce powinno powstawać więcej sztucznych zbiorników na wzór tego rybnickiego?
Nie powinniśmy budować sztucznych zbiorników, a w inny sposób chronić nasze ryby i wody. Z jednej strony Zalew Rybnicki musiał powstać, bo woda jest potrzebna dla elektrowni. Z drugiej jednak strony powinniśmy odtwarzać dawne koryta rzeczne, umożliwiać rybom migrację. Tego brakuje. To jest przyczyną tego, że ryb nie jest tak dużo, jakbyśmy tego sobie życzyli. Tworzenie nowych zbiorników sztucznych to tworzenie nowych kłopotów. One wymagają utrzymania, prac naprawczych. Fauna, która tu jest, też jest dosyć zdegradowana. Liczba gatunków w takich miejscach też się zmniejsza w porównaniu do poprzednich lat. Czy to jest dobre miejsce do rekreacji? Być może tak. Być może jest ładnie zagospodarowane, ale są i minusy. Zimą ryby powinny znajdować się na zimowiskach. Zbiornik Rybnicki ma swoje specyficzne warunki. Stale dopływa tu ciepła woda, która zakłóca parametry życiowe ryb. Problem ten może też występować i latem, gdy wody naturalnie są dosyć ciepłe, a jeszcze dodatkowo podgrzewane przez zrzuty z elektrowni. Tym samym ryby są skazywane na okres spoczynkowy. Mniej się odżywiają, bo zbyt wysoka temperatura też jest dla nich groźna.

Gdzie jeszcze można złowić gigantyczną rybę?
Większe ryby mają gorzej. Są łatwiejsze do złowienia i do wytępienia. W Polsce mieliśmy już ogromne jesiotry, które osiągały i pół tony wagi, ale wyginęły w naszych wodach. Ostały się jednak olbrzymie gatunki ryb w świecie. Na przykład głowacica to gatunek, który występuje w Polsce i w rzekach środkowej Europy - w dorzeczu Dunaju dorasta do 50 kg. Ryba ta jest zwana łososiem Dunaju. Zaś najbardziej cenionymi przez wędkarzy gatunkami ryb, występującymi choćby na Syberii, są największe z ryb łososiowatych - tajmeny, które osiągają nawet 100 kg. Jest wiele ryb, które mogą osiągnąć olbrzymie wielkości, tylko człowiek musi im na to pozwolić. Ryba potrzebuje bezpiecznego miejsca do życia. Człowiek nie może ciągle przekształcać rzek.

Rozmawiała: Katarzyna Śleziona


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!