Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2017: śląskie uczelnie ogłosiły hity tegorocznej rekrutacji

Monika Chruścińska-Dragan
Śląskie uczelnie ogłosiły hity tegorocznej rekrutacji
Śląskie uczelnie ogłosiły hity tegorocznej rekrutacji Tomasz Bolt
Śląskie uczelnie publiczne zamknęły podstawowy etap rekrutacji na studia stacjonarne I i II stopnia. Które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem?

Politechnika Śląska w Gliwicach odnotowała w tym roku największe zainteresowanie informatyką na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki - kierunek wybrało 820 osób. To 3,73 kandydata na jedno miejsce. Kolejne były: automatyka i robotyka na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki (402 kandydatów), budownictwo na Wydziale Budownictwa (384), architektura na Wydziale Architektury (347 kandydatów. To 3,47 kandydata na jedno miejsce), transport na Wydziale Transportu (244).

W czwartek, 13 lipca, zakończył rekrutację Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Tutaj od lat najbardziej oblegane są finanse i rachunkowość. Na jedno miejsce przypada 2,67 kandydata. W tym roku najciężej było jednak dostać się na logistykę (studia o tytule zawodowym inżyniera) - o jedno miejsce konkurowało pięć osób. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też informatyka (2,8 kandydata na jedno miejsce), logistyka licencjacka (2,52 kandydata na jedno miejsce) oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze na Wydziale Zarządzania (2,12 kandydata na jedno miejsce), gdzie liczba chętnych wzrosła o ponad 50 proc. Również o ponad połowę wzrosła liczba chętnych na kierunek o profilu praktycznym przedsiębiorczość i finanse.

- W związku z tym, iż obserwujemy wzrost zainteresowania studiami prowadzonymi w języku angielskim, uruchomiliśmy w tym roku dwie kolejne specjalności anglojęzyczne - International Commerce (I stopień studiów stacjonarnych) oraz Global Economy (II stopień) na kierunku ekonomia na Wydziale Ekonomii - informuje Marek Kiczka, rzecznik prasowy UE w Katowicach.

Na Uniwersytecie Śląskim czołówka nie uległa dużej zmianie. Ponad 1,3 tys. kandydatów chciało dostać się na prawo, a ponad 940 - na psychologię. Kolejne miejsca zajęły pedagogika (512 osób zgłosiło chęć studiowania), administracja (488), bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe (481), informatyka (466) oraz dziennikarstwo (422).

Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce najbardziej oblegana była realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. O jeden indeks rywalizowało tam blisko 16 osób. Kolejne są: reżyseria - 9,5 kandydata na jedno miejsce, projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej specjalność: grafika komputerowa gier - (8,75 kandydata na jedno miejsce), filologia - języki stosowane: jęz. włoski i jęz. angielski z programem tłumaczeniowym - 8,4 kandydata na miejsce.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera