Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta szkoleniowa to szansa na nową pracę [RENTA SZKOLENIOWA Z ZUS]

Jadwiga Jenczelewska
Młodzi ludzie po wypadkach często walczą o to, by utrzymać się na rynku pracy i zdobyć nowy fach
Młodzi ludzie po wypadkach często walczą o to, by utrzymać się na rynku pracy i zdobyć nowy fach 123RF
Renta szkoleniowa z ZUS: Utrata nie tylko zdrowia, ale i pracy, bywa podwójnym dramatem. ZUS proponuje tę rentę osobom, spełniającym określone warunki

Renta szkoleniowa z ZUS:

Parę dni temu głośna stała się w Polsce historia młodej kobiety, której słupski oddział ZUS-u odebrał rentę. Ewie L., 24-letniej mieszkance Osowa, w 2011 r. amputowano nogę z powodu choroby nowotworowej. Przez 5 lat otrzymywała rentę socjalną, którą ZUS przyznawał jej trzykrotnie. Teraz od lekarzy usłyszała, że "ma dwie ręce zdrowe, więc może pracować". To rozpaliło emocje Polaków poruszonych nieludzkim potraktowaniem przez orzecznika młodej kobiety, tak boleśnie doświadczonej przez życie. Wszyscy jej współczujemy.

Czy jednak w takiej sprawie powinniśmy się kierować wyłącznie emocjami? Czy każda osoba, która ma zdrowe obie ręce i sprawny umysł, powinna być wyłączona na całe życie z pracy, a koszt jej utrzymania powinien być już na zawsze przerzucony na barki podatników? Czy taką osobę można uznać za całkowicie i nieodwracalnie niezdolną do wykonywania jakiejkolwiek pracy?

- Gdy utracimy zdrowie i pracę - nawet jeśli mamy wsparcie rodziny - często powoduje to wielkie osamotnienie i stres - mówi Joanna Biniecka, rzecznik prasowy Oddziału ZUS-u w Sosnowcu. - Kiedy ma się 30, 40 lat, to jednak myśli się o przyszłości, w której istotne miejsce zajmuje praca, firma, koledzy i współpracownicy. Każdy z nas czuje bowiem, że aktywność zawodowa łączy się nie tylko ze sferą ekonomiczną, ale także z korzystnym wewnętrznym samopoczuciem oraz poczuciem własnej wartości. Skierowanie na rentę z powodu utraty zdolności do wykonywanej pracy - ze względu na stan zdrowia - dla wielu osób jest równoznaczne z bolesnym przesunięciem młodego człowieka na margines życia.

Okazuje się, że właśnie dla takich ludzi funkcjonuje coś takiego jak - mało znana w Polsce - renta szkoleniowa. Jest to specyficzna forma renty z tytułu niezdolności do pracy, kierowana do osób spełniających warunki do jej przyznania. Poniżej podajemy szczegółowo, na czym ona polega i kto może się o nią ubiegać.

Ekspert wyjaśnia

Joanna Biniecka, rzecznik oddziału ZUS w Sosnowcu: Dla kogo jest i na czym polega ta renta

Utrata zdrowia, powodująca zakończenie wyuczonej i od lat wykonywanej pracy, stanowi często barierę w kontynuowaniu aktywności zawodowej - z powodu braku umiejętności i kwalifikacji do podjęcia innego zajęcia. Jedną z możliwości przełamania tej bariery jest przekwalifikowanie zawodowe, które łączy się, niestety, ze sporymi wydatkami. Okazuje się jednak, że będąc beneficjentem systemu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, możemy liczyć na pomoc ZUS-u.

Pobierając bowiem zusowskie świadczenie, można jednocześnie ukończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie pracy.

Świadczeniem tym jest renta szkoleniowa - specyficzna forma renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznawana osobie spełniającej warunki do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy, w stosunku do której orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

O celowości przekwalifikowania zawodowego decyduje lekarz orzecznik ZUS-u lub komisja lekarska w trakcie przeprowadzania bezpośredniego badania, rozmowy z chorym oraz po uzyskaniu opinii konsultanta psychologa. O przyznaniu renty szkoleniowej ZUS informuje urząd pracy, a jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego szkolenia przygotowującego do nowego zawodu.
Renta szkoleniowa przyznawana jest na 6 miesięcy, lecz okres ten może być wydłużony - jednak nie więcej niż o 30 miesięcy. To sporo, bo aż na 2,5 roku. Jest to świadczenie korzystne finansowo, bowiem wynosi 75 proc. podstawy wymiaru, a nawet 100 procent - w sytuacji, gdy orzeczono celowość przekwalifikowania ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Co istotne - renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przychodów.

Ideą rent szkoleniowych jest pomoc w uzyskaniu nowych kwalifikacji i kontynuowaniu aktywności zawodowej. W przypadku więc proponowanej przez ZUS celowości przekwalifikowania zawodowego, pamiętajmy o korzyściach, bowiem dodatkowe kwalifikacje i związane z tym większe możliwości znalezienia pracy, na pewno będą miały istotny wpływ na stan zdrowia i poziom naszego życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!