Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Repelenty z DEET na komary - lekarze polecają [ŚRODKI ODSTRASZAJĄCE KOMARY]

Maria Zawała
Sezon na komary. Jak się przed nimi uchronić?
Sezon na komary. Jak się przed nimi uchronić? arc.
Przeciw komarom lekarze polecają tzw. repelenty, czyli środki odstraszające owady, zawierające środek chemiczny o nazwie DEET. Dlaczego? Wyjaśnia doc. Dariusz Szurlej, anestezjolog z Katowic: Repelenty, które zawierają środek chemiczny o nazwie DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), odstraszający kleszcze, komary, meszki oraz inne owady kłujące są bardzo skuteczne. DEET został wymyślony przez armię amerykańską dla marines, którzy mieli walczyć w dżungli Ameryki Południowej. Gdyby nie on, tamtejsze owady po prostu by ich zjadły.

Siła działania repelentu przeciw komarom z DEET zależy od poziomu stężenia tego środka chemicznego w danym preparacie. Repelenty z DEET są dostępne w aptekach i wielu sklepach, naturalnie w mniejszych niż dla żołnierzy stężeniach. Niemalże w 100 procentach przez 6 do 8 godzin zabezpieczają przed ukąszeniami. Można nimi spryskiwać całe ciało, także twarz. Działają też przez ubranie. Ich stosowanie jest jednak zakazane w przypadku noworodków do 2. miesiąca życia oraz kobiet w ciąży.

Przed użyciem repelentów przeciw komarom z DEET zawsze należy przeczytać zalecenia producenta, dotyczące tego, ile razy na dobę możemy repelentów używać. Jako ciekawostkę powiem, że żołnierze armii ZSRR chronili się przed owadami w sposób bardziej naturalny. Oni zakładali pod mundury... siatki z plecionego sznurka, więc owady żądliły w próżni.

ZOBACZ TAKŻE:
Co na komary? Jak je odstraszyć? [ŚRODKI i SPOSOBY NA KOMARY]

Naturalnymi odstraszaczami owadów są też olejki eteryczne takie jak m.in.: eukaliptusowy (szczególnie w połączeniu z miętowym), lawendowy (który wzmacnia działanie odstraszające w połączeniu z cytrynowym lub bergamotowym) oraz goździkowy.

CZYTAJ TAKŻE:
Dzieci na wakacjach, czyli poradnik na kleszcze i komary

Także rośliny o właściwościach odstraszających owady, takie jak: komarzyca, bazylia, aksamitka, pelargonie o intensywnym zapachu liści, eukaliptus, mięta, wanilia, lawenda, pomidory, cebula, bez czarny, piołun, goździki, cytryna.

Gdyby jednak doszło do ukąszenia pamiętajmy, że ulgę przyniesie chłodny okład, np. przyłożony w miejsce ukłucia plaster cebuli, zielonego ogórka, kostka lodu, plaster ziemniaka, cytryny a nawet pokrojona natka pietruszki. Generalnie zmniejszy ból nawet posmarowanie pastą do zębów, jeśli zawiera w sobie miętę.

Zobacz, jak komar wysysa krew na zbliżeniu

Dlaczego komary nie lubią czeremchy?

Pułapka na komary z pustej butelki

10 sposobów na komary



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo