Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Bytomia. Jak ją widzą mieszkańcy i co robią urzędnicy?

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
MANO
W poniedziałek 7 grudnia odbędzie się spotkanie zespołu do spraw programowania rozwoju miasta do roku 2020. Członkami zespołu są eksperci, którzy doradzali w programach naprawczych m.in. Rzeszowa, Gliwic, Gdańska czy Bielska-Białej. Ostatnio pomagali w Łodzi. Na to spotkanie zostali też zaproszeni radni. Wszystko to jest kolejnym działaniem rewitalizacji Bytomia, która ma się rozpocząć w styczniu 2017 roku. Czy jesteśmy do niej przygotowani?

Mieszkańcy chcą remontów i miejsc pracy

Dwa miesiące temu, podczas spotkania z mieszkańcami na Rynku, bytomscy urzędnicy poprosili ich o wypełnienie ankiet. Bytomianie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. gospodarki, zieleni, edukacji, sportu, kultury i rekreacji. Zapytano ich również o to, które miejsca w mieście potrzebują odnowy najpilniej. W ciągu czterech godzin ankiety wypełniły 162 osoby.

- Zdaniem bytomian rewitalizację miasta powinniśmy zacząć od śródmieścia- mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszu Europejskich UM. Według bytomian szybkiej interwencji potrzebują : dworzec autobusowy i kolejowy, okolice Rynku, ul. Katowicka i Dworcowa. Także lodowisko przy ul. Pułaskiego i stadion piłkarski przy ul. Olimpijskiej. Wskazywali również na konieczność odnowienia i zadbania w takich obszarach jak ul. Żeromskiego (budynek po dawnej siedzibie komitetu PZPR), ul. Powstańców Warszawskich (budynek po dawnym zarządzie PKP), ulice: Krakowska, Witczaka, Piekarska, Przechodnia, Matejki, Smolenia, Jagiellońska i Brzezińska. Zdaniem badanych, największym zagrożeniem dla tych obszarów są bezrobocie i patologie społeczne. Dla 38 proc. ankietowanych sporym problemem jest także niewystarczająca liczba mieszkań, a dla 44 procent - zły stan dróg. Baza rekreacyjno-wypoczynkowa przez 63 proc. ankietowanych jest oceniana nisko. Za oceną dobrą opowiedziało się 23 proc. badanych, natomiast bardzo dobrze oceniło ją 2 proc. uczestników. Działania i propozycje kulturalne jako dobre zostały ocenione przez 62 proc. ankietowanych, a na poziomie bardzo dobrym - 7 proc,. Chętniej wypowiadały się kobiety - 57 procent ankietowanych. Największą grupą były osoby pracujące - 63 proc., 20 proc. - emeryci, a 10 proc. uczniowie i studenci. Najmniejszą grupą biorącą udział w badaniu byli bezrobotni - 7 proc.

Mapa degradacji i mieszkania

- W przyszłym roku Urząd Miejski planuje wydanie kwartalnika, poświęconemu rewitalizacji, w którym będziemy informować o harmonogramie prac i spotkań z mieszkańcami w poszczególnych kwartałach miasta, w których planowane są procesy rewitalizacji - mówi Izabela Domogała.

Gazeta będzie wydawana w nakładzie 80 tysięcy egzemplarzy i będzie dostarczana do naszych skrzynek.

Na obecny miesiąc i styczeń 2016 roku urzędnicy zaplanowali wyznaczenie obszarów zdegradowanych i potwierdzenie obszaru rewitalizacji. Także w styczniu przyszłego roku wyłoniony ma być skład Komitetu Rewitalizacji. Kolejne dwa miesiące to wykonanie analiz dotyczących m.in. powiązania polityki mieszkaniowej i odbudowy. Do listopada przyszłego roku gminny program rewitalizacji ma być gotowy.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!