Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica porozumień sierpniowych w Jastrzębiu POSTULATY Kontrdemonstracji nie będzie

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Uroczystości Porozumienia Jastrzębskiego mają przebiec bez przeszkód, tak jak przebiegały przed rokiem
Uroczystości Porozumienia Jastrzębskiego mają przebiec bez przeszkód, tak jak przebiegały przed rokiem arc. Arkadiusz Biernat
Podczas gdy w Gdańsku trwa batalia o uroczystości związane z kolejną rocznicą podpisania porozumień sierpniowych, w Jastrzębiu-Zdroju na zamieszki się nie zapowiada. - Na naszym terenie KOD stanowią co najwyżej radni z Platformy Obywatelskiej. Wątpię, że zorganizują jakąś demonstrację - mówi Roman Brudziński, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Tegoroczna rocznica porozumień sierpniowych w Gdańsku może być wyjątkowo burzliwa. A wszystko ze względu na to, że oprócz samej uroczystości, jaką organizuje Solidarność, wydano zgodę także na manifestację Komitetu Obrony Demokracji na placu Solidarności w Gdańsku. Niektóre środowiska mówią wręcz o "konflikcie interesów", jaki może się w tym mieście wówczas pojawić.

Tymczasem w Jastrzębiu-Zdroju uspokajają, że 37. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego przebiegnie bez żadnych incydentów.

Przypomnijmy, że już 3 września o godz. 9.30 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki w Jastrzębiu-Zdroju 1A rozpoczną się uroczystości.

- Zaczną się od mszy świętej, po której około godz. 11. uczestnicy złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

W magistracie podkreślają, że nic im nie wiadomo o dodatkowych demonstracjach.

Z kolei Roman Brudziński, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, mówi w rozmowie z DZ, że organizatorzy nie spodziewają się innych manifestacji. W Jastrzębiu-Zdroju władze miasta zapraszają do udziału w uroczystościach, ale to właśnie Solidarność jest głównym organizatorem. W zeszłym roku udział w nich wzięła m.in. premier RP, Beata Szydło.

- Żadne złe informacje do nas nie docierają, jakoby w Jastrzębiu miało stać się coś podobnego do tego, co szykuje się w Gdańsku. Zresztą tutaj, na naszym terenie, KOD stanowią co najwyżej radni z Platformy Obywatelskiej. Myślę, że raczej nic się nie wydarzy, choć nie mogę powiedzieć tego na sto procent. Kto wie, może ktoś z Gdańska tutaj przyjedzie, ale szczerze w to wątpię. Nawet jeśli, to z górnikami byłaby krótsza rozmowa niż w Gdańsku - komentuje Brudziński.

Warto podkreślić, że co roku Solidarność organizuje w Jastrzębiu uroczystości, podczas których wypowiada się także prezydent Anna Hetman. A była ona w trakcie wyborów popierana przez Platformę Obywatelską, choć sama nigdy nie była i nie jest członkiem partii. Wywnioskować można więc, że także w tym roku wszystko przebiegnie spokojnie.

Porozumienie Jastrzębskie ZAAKCEPTOWANE POSTULATY

Porozumienia jastrzębskie – porozumienie podpisane 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego "Manifest Lipcowy" (obecnie: "Zofiówka"), przez Komisję Rządową (przewodniczący Aleksander Kopeć) i Prezydium Międzyzakłodowego Komitetu Strajkowego (przewodniczący Jarosław Sienkiewicz). Jest zaliczane do Porozumień sierpniowych.

Do 21 postulatów wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w KWK "Manifest Lipcowy" dołączył własne dotyczące spraw płacowych, socjalno-bytowych oraz zarządzania i organizacji pracy. Z tych zaakceptowanych przez rząd PRL i zapisanych w protokole wymienić można m.in.:

  1. podnoszenie wysokości zarobków w ścisłej relacji ze wzrostem kosztów utrzymania,
  2. wprowadzenie wolnych sobót i niedziel,
  3. wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy,
  4. obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych (przedłożone Sejmowi PRL),
  5. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach, w innych ustalenie systemu według uznania załóg,
  6. przyznanie dodatków pieniężnych za rozłąkę dla pracowników mieszkających w hotelach robotniczych lub kwaterach prywatnych z dala od rodzin,
  7. zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych,
  8. poprawę zaopatrzenia sklepów w przetwory mięsne i zaniechanie sprzedaży tych wyrobów w miejscach innych niż sklepy ogólnej sieci handlowej,
  9. przyznanie deputatu węglowego wszystkim pracownikom zatrudnionym w górnictwie,
  10. ograniczenie administracji,
  11. wprowadzenie racjonalnej gospodarki węglem kamiennym,
  12. oraz powołanie przez Prezesa Rady Ministrów Komisji Mieszanej składającą się z przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich i przedstawicieli Międzyzakłodowego Komitetu Strajkowego mającej za zadanie nadzorować realizację postanowień oraz dopilnowanie by wobec osób biorących udział w strajku oraz ich rodzin nie były stosowane jakiekolwiek szykany.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera