MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2013 okazał się pechowy, ale na szczęście nie dla wszystkich

Agata Pustulka
Czas na podsumowanie - rok 2013 kończy się nieodwołalnie. Już przeszedł właściwie do historii. Co było najważniejsze, najbardziej wstydliwe, medialne, albo wreszcie po prostu ważne i wartościowe? Powspominajmy!

Skoki z przeszkodami

W styczniu odbyły się pierwsze w Wiśle, historyczne zawody skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata. Byliśmy dumni, że to wydarzenie odbywa się właśnie u nas, w mieście Adama Małysza. Niestety atmosferę popsuła, i to bardzo, kradzież jaka miała miejsce w jednym z hoteli. Poszkodawanymi byli niemiecki skoczek i dwóch członków ekipy norweskiej. Wstyd pozostał, ale na szczęście polscy skoczkowie cały czas dostarczają nam wielkich emocji, bo w tym sezonie są po prostu świetni.

Kutz na deskach... teatru

"Piąta strona świata" biograficzna, nostalgiczna, smakowita opowieść Kazimierza Kutza na deskach Teatru Śląskiego w reżyserii Roberta Talarczyka. Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i sentymentalnych mijającego roku. Każdy chętnie zanurzy się w Śląsk, którego prawie już nie ma. Poza tym naprawdę porządna praca reżyserska i wyśmienita gra aktorska.- Ja na szczęście nie muszę już reżyserować i mam do tego spektaklu stosunek autora nieżyjącego - ta ocena Kutza świadczy o skali trudności w przełożeniu na język teatru tej powieści.

Tragedia Broad Peak

Himaliaiści Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli w marciu podczas zejścia z 12 pod względem wysokości góry świata. To była w dużym stopniu nasza śląska tragedia - Kowalski pochodził z Dąbrowy Górniczej, kierownikiem wyprawy był śląski himalaista Krzysztof Wielcki, a twórcą programu Polski Himalaizm Zimowy, w ramach którego zorganizowano wyprawę, był inny wybitny alpinista Artur Hajzer. Sam zginął tragicznie na Gaszerbrum I w Karakorum.

Nowa twarz Grzegorza

W połowie maja, w absolutnej tajemnicy w Instytucie Onkologii w Gliwicach przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep twarzy, który był jednocześnie pierwszą w świecie transplantacją twarzy ratującą życie. Zespół chirurgów rekonstrucyjnych z gliwickiego Instytutu przez ponad dobę operował Grzegorza Galasiń-skiego, któremu maszyna do kruszenia kamieni wyrwała twarz. W grudniu 2013 roku powtórzyli sukces operując Joannę, chorą na nerwiakowłók-niakowatość, która całkowicie zniekształciła jej twarz. Śląscy specjaliści pokazali, że należą do światowej czołówki.

Wampiry z Gliwic

W czerwcu podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej odkryto antywampiryczne groby, co okazało się sensacją na skalę światową. Poinformowały o tym media, czasem z całego - bez przesady- świata. Sprawa jest wciąż przedmiotem badań. Sposób pochowania zmarłych - włożenie im odciętej głowy między nogi - był typowy dla pochówków wampirów i miał uniemożliwić odrodzenie się złych mocy. Cmentarzysko pochodzi z połowy XVI wieku.

Premier i prezes na Śląsku

Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska postanowiły dopieścić Ślązaków i właśnie w naszym regionie zorganizowały swoje krajowe konwencje. PiS zaczął od falstartu, bo w pierwszym dniu zabrakło prezesa, który nagle się rozchorował, zaś PO w Parku Śląskim odgrodziła się od obywateli parkanem. Jak zwykle padło sporo obietnic bez pokrycia.

Marszałek poza Platformą

Wyrzucenie we wrześniu z szeregów Platformy Obywatelskiej marszałka Adama Matusiewicza to symboliczny moment opisujący kryzys, w jakim znalazła się PO w województwie śląskim. Usunięto człowieka, który współtworzył struktury partyjne, ale też wizerunkowo odpowiada za klapę Kolei Śląskich i związane z nimi mniejsze lub większe aferki. 2013 rok był jednym z najbardziej gorących w lokalnej polityce: rozpadła się koalicja PO-RAŚ - PSL, a pod koniec grudnia powstała nowa PO-SLD-PSL, która ma dowieźć region do końca kadencji.

Gorąco w węglu

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej ogłosiły pogotowie strajkowe. Jako powód tej decyzji podają łamanie dotychczasowych porozumień i prowadzenie działań restrukturyzacyjnych bez konsultacji z reprezentantami załóg kopalń spółki. Kompania Węglowa przedstawiła plan restrukturyzacji krytykowany przez centrale związkowe. Nie ulega wątpliwości, że branża górnicza wymaga szybkich, ale bardzo przemyślanych kroków. Sytuacja w polskim górnictwie będzie jednym z najistotniejszych tematów 2014 roku. W grudniu związki z KW rozpoczęły procedurę sporu zbiorowego z pracodawcą. Związkowcy żądają m.in. odstąpienia od planowanych zwolnień pracowników administracji oraz gwarancji funkcjonowania wszystkich kopalń KW do czasu wyczerpania złóż.

Mamy (wice)premiera

Podczas listopadowej rekonstrukcji rządu okazało się, że "Górnoślązaczka z Zagłębia", czyli Elżbieta Bieńkowska zostanie wicepremierem w rządzie Donalda Tuska i pokieruje resortem rozwoju regionalnego oraz transportu. Bieńkowska w jednym ręku skupia nie tyle dużą władzę, bo nie ma ambicji politycznych, ale niesie brzemię wielkiej odpowiedzialności nie tylko za wizerunek premiera i rządu, ale przede wszystkim mądre rozdysponowanie środków europejskich na lata 2014 - 2020.

Nie ma Ślązaków

Grudniowa decyzja Sądu Najwyższego, którego zdaniem Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nigdy nie powinno zostać zarejestrowane wzburzył regionalne organizacje działające w województwie śląskim. SN wydał decyzję niemal dwa lata po tym, jak Sąd Okręgowy w Opolu uznał, że podstawowym prawem człowieka jest wolność zrzeszania się. Teraz ten sam sąd musi raz jeszcze pochylić się nad rejestracją SONŚ. Jeśli decyzja będzie odmowna czeka nas rozprawa przed trybunałem w Strasburgu.

Muzeum już gotowe

W grudniu zakończono budowę Muzeum Śląskiego, której wartość przekroczyła 320 mln zł! Dla wszystkich zostanie otwarte w trzecim kwartale 2014 roku, ale już mogli je obejrzeć dziennikarze. Budowa Muzeum to pewnego rodzaju wyrównanie rachunków z historią, gdyż przedwojenny gmach, jako symbol polskości zniszczyli Niemcy. Przy okazji planowania wystawy stałej też pojawiły się kontrowersje dotyczące zawartości ekspozycji, uznanej przez część środowisk za proniemiecką. Ostatecznie gmach stanął i teraz przekonamu się, czy warto było inwestować w niego tak astronomiczną kwotę.

Po prostu Twardoch

Jeśli powinniśmy być z kogoś dumni w tym mijającym roku to osobą tą jest niewątpliwie pisarz Szczepan Twardoch, autor "Morfiny" i, miejmy nadzieję, jeszcze lepszych dzieł o naszej "popapranej" cywilizacji. W 2013 roku zaistniał jednak także dlatego, że na Facebooku oświadczył "Pier... się Polsko". U Polaków ma minus.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!