Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2024 będzie przestępny, czyli dłuższy o jeden dzień. Wielu osobom kojarzy się on z przesądami. Sprawdź, co może przynieść pecha!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Podobno rok przestępny nie jest też odpowiednim czasem na rodzenie dzieci. Kiedyś uznawano, że przyjście na świat potomka w ciągu 366 dni może ściągnąć na niego nieszczęście. W związku z tym starano się jak najszybciej go ochrzcić, z obawy o jego słabe zdrowie. Jeżeli jednak kobieta spodziewa się dziecka w roku przestępnym, to powinna w sposób szczególny na siebie uważać. Zgodnie z przesądami, nie wolno jej na przykład obcinać włosów, by nie sprowadzić na dziecko chorobę.
Podobno rok przestępny nie jest też odpowiednim czasem na rodzenie dzieci. Kiedyś uznawano, że przyjście na świat potomka w ciągu 366 dni może ściągnąć na niego nieszczęście. W związku z tym starano się jak najszybciej go ochrzcić, z obawy o jego słabe zdrowie. Jeżeli jednak kobieta spodziewa się dziecka w roku przestępnym, to powinna w sposób szczególny na siebie uważać. Zgodnie z przesądami, nie wolno jej na przykład obcinać włosów, by nie sprowadzić na dziecko chorobę. Pixabay
Rok 2024 będzie przestępny, czyli dłuższy o jeden dzień w lutym. Wielu osobom kojarzy się to z przesądami, bowiem już od stuleci są one przypisywane latom, trwającym 366 dni. Rok przestępny powtarza się co cztery lata, ale w przypadku stuleci musi on być dodatkowo podzielny przez 400. Wprowadzenie dwudziestego dziewiątego dnia lutego miało na celu dopasowanie roku kalendarzowego do zwrotnikowego, bowiem rok nie liczy równe 365, a dokładnie 365,2425 dnia. Niestandardowa liczba dni w lutym przez niektórych jest uznawana za pechową. Uważają oni, że nie powinno się wówczas podejmować ważnych decyzji ani też dokonywać istotnych zmian. Liczne przesądy dotyczą zarówno ostatniego dnia lutego jak i całego roku przestępnego. Sprawdź, co może przynieść pecha w najbliższych miesiącach!

Dodatkowy dzień w kalendarzu

W kalendarzu gregoriańskim, wprowadzonym w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII rok liczy 365 dni, co nie w pełni pokrywa się z długością roku zwrotnikowego. Ten z kolei trwa dokładnie 365,2425 dnia, ponieważ tyle czasu Ziemia potrzebuje do okrążenia Słońca. W związku z tą różnicą do kalendarza wprowadzono dodatkowy dzień, który jest tam doliczany co cztery lata. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku stuleci rok przestępny musi być również podzielny przez 400, wobec czego do tego grona nie można zaliczyć na przykład roku 1900. Wprowadzenie dwudziestego dziewiątego dnia lutego miało zatem na celu dopasowanie roku kalendarzowego do zwrotnikowego. Ostatnim rokiem przestępnym był 2020, a kolejnym będzie 2024.

Rok 2024 będzie przestępny i wielu osobom kojarzy się on z przesądami. Sprawdź!

Nie tylko ostatni dzień lutego może być pechowy

Niestandardowa liczba dni w lutym oraz roku przez niektórych jest uznawana za pechową. Uważają oni, że nie powinno się wówczas podejmować ważnych decyzji. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że okażą się one złe i pociągną za sobą nieszczęścia, problemy oraz negatywnie wpłyną na dalsze losy związanych z nimi ludzi. Poza tym są też przesłanki, by nie dokonywać istotnych zmian – szczególnie takich, które naznaczone są ogromnym ryzykiem. Podjęte w tym kierunku działania mogą niestety zakończyć się niepowodzeniem i doprowadzić do sytuacji, w jakiej efekt stanie się odwrotny do oczekiwanego. Liczne przesądy dotyczą zarówno ostatniego dnia lutego jak też całego roku przestępnego. Mało tego, w ciekawym położeniu są również osoby, urodzone w dwudziestym dziewiątym dniu drugiego miesiąca w roku. Przez większość lat daty ich urodzin nie ma w kalendarzu, a zgodnie z przesądami mogą one obawiać się życia naznaczonego niepowodzeniami oraz cierpieniami.

W załączonej galerii prezentujemy przykłady przesądów, jakie są związane z rokiem przestępnym. Sprawdź, co może przynieść pecha w najbliższych miesiącach!

Rok 2024 będzie przestępny i wielu osobom kojarzy się on z przesądami. Sprawdź!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera