18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjski serial przypomniał wielki talent Anny German

Jadwiga Jenczelewska
Była piękna, wysmukła i wysoka (183 cm wzrostu). Miała niepowtarzalny głos o aksamitnej barwie, dzięki któremu miała zrobić wielką międzynarodową karierę, bo do jej drzwi pukali najpoważniejsi zagraniczni wydawcy płyt. Ona sama chciała być malarką, bo była obdarzona talentem plastycznym, ale i literackim.

Do tego była poliglotką: znała biegle rosyjski, niemiecki, włoski, angielski i słabiej fryzyjski — język jej matki Holenderki. Była jedyną polską piosenkarką, która w czasach PRL-u biegle władała tyloma językami.

A jednak jej życie było tragiczne i krótkie. Żyła zaledwie 46 lat. Być może zdobyłaby międzynarodową sławę, gdyby nie tragiczny wypadek samochodowy we Włoszech, z którego ledwo uszła z życiem.

Znają ją i pamiętają starsze pokolenia Polaków; młodszym jej nazwisko nic nie mówi. Być może teraz się to zmieni — za sprawą rosyjskiego serialu "Anna German. Tajemnica białego anioła", który emituje Telewizja Polska w I programie.
Serial,

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu (Uzbekistan), zmarła 25 sierpnia 1982 roku w Warszawie. Była wybitną polską piosenkarką i kompozytorką; wielu znawców scen muzycznych uważa, że to był jeden z najpiękniejszych polskich głosów, dzięki któremu mogła podbić cały świat.

Jej matka była Holenderką urodzoną w Rosji, ojciec, Eugeniusz German, syn ewangelickiego pastora z pochodzenia Niemiec urodzony w Łodzi, był uznawany za Polaka. Aresztowany w 1938 r. pod zarzutem szpiegostwa, został rozstrzelany przez NKWD. W 1946 r. matka Anny, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką oraz swoją matką dotarła do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 r. przeprowadziły się do Wrocławia i zamieszkały przy ulicy Trzebnickiej.

Anna ukończyła geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. Sukces przyszedł, gdy wygrała w 1964 roku II Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu z jej największym przebojem "Tańczące Eurydyki". Wkrótce spotkała przyszłego męża — Zbigniewa Tucholskiego, ale dość długo zwlekała z zamążpójściem, bo właśnie otworzyły się widoki na wielką karierę.

Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, RFN, USA, Kanadzie i Francji, na festiwalach w Opolu, Sopocie, Ostendzie, San Remo, Neapolu i Cannes. Została zaproszona przez "Discografica Italiana", by śpiewać we Włoszech. Niestety, pasmo jej sukcesów we Włoszech przerwał tragiczny wypadek samochodowy. Przez kilka miesięcy leżała unieruchomiona w gipsie, potem poddała się długiej i trudnej rekonwalescencji. Po wypadku piosenkarka przez trzy lata nie wychodziła z domu i nie występowała.
W 1970 roku ponownie zaczęła śpiewać — zarejestrowała drugą płytę po polsku "Człowieczy los", dała kilka koncertów w USA. Ale największą popularność zdobyła w Związku Radzieckim — publiczność kochała ją i traktowała jak swoją. Do dziś wiele jej przebojów jest wykonywanych przez młodszych piosenkarzy, a jej największe przeboje zawsze można usłyszeć w programach rosyjskich rozgłośni radiowych. Wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim. Nagrała 6 płyt po rosyjsku. Jej ostatnia polska płyta została zarejestrowana w 1979 roku, a ostatnia w języku rosyjskim — w 1980 r.

W 1977 r., gdy odzyskała siły, choć do pełni zdrowia nie powróciła już nigdy, wyszła za mąż. Potem urodziła syna. Ale w 1980 r. nastąpił nawrót choroby. Po dwóch latach walki o życie zmarła na raka.

Anna German nagrała wiele piosenek — romantycznych, rytmicznych, nastrojowych, balladowych — w różnych językach. Wylansowała wiele przebojów, które nie tracą nic ze swojej świeżości, m.in. "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", "Bal u Posejdona", "Zakwitnę różą", "A jeżeli mnie pokochasz", "Melodia dla synka", "Jesteś moją miłością", "Moj generał ołowiany", "Dziękuje ci mamo", "Greckie wino", "Dokoła kipi lato" i wiele innych.

Była wybitnie utalentowana i niezwykle muzykalna; miała głos natychmiast rozpoznawalny. Mogła występować nie tylko w repertuarze rozrywkowym, ale także klasycznym; nagrała m.in. arie z opery "Tetida in Sciro" Domenica Scarlattiego i złote przeboje neopolitańskie. Choć od jej śmierci minęły 24 lata, wciąż jest popularna w wielu krajach. Prawie każdego roku jest składane i wydawane nowe CD z jej piosenkami.

- W 1986 roku Tamara Smirnowa odkryła niewielką asteroidę krążącą wokół Słońca — pomiędzy Marsem a Jowiszem. Nazwała ją imieniem Anny German. Asteroida jest zarejestrowana oficjalnie jako:
(2519) Annagerman.
- Główna ulica 130-tysięcznego miasta Urgencz, w którym urodziła się Anna German, nosi jej imię.
- W lutym 2012 r. przy wejściu do domu, w którym mieszkała Anna German we Wrocławiu (ul. Trzebnicka 5) została odsłonięta tablica pamiątkowa ku jej czci.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!