Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruchoma szopka na Jasnej Górze gotowa. Wkrótce będzie można ją oglądać. My już mamy zdjęcia

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tak jak w latach poprzednich, tak i tym razem na Jasnej Górze w okresie świąteczno-noworocznym zobaczymy kilka szopek. Jedna tradycyjna z dużymi figurami i w drewnianej chacie, druga ruchoma na tak zwanych fosach, trzecia w Bazylice, a czwarta to ta w Bastionie św. Barbary, która została wyrzeźbiona w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem.

Szopka na Jasnej Górze gotowa. Wkrótce będzie można ją oglądać

Wzorem lat poprzednich na Jasnej Górze na zewnątrz powstały dwie szopki. Pierwsze prace przy ich budowie - ze względu na ich czasochłonność - rozpoczęły się już na początku listopada. Wszystko poszło zgodnie z planem i obie - po pasterce - będą czekać na odwiedzających.

Pierwsza stoi na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki. Tradycyjnie jest stylizowana na chatę wyjętą z górskiego polskiego krajobrazu. Zbudowali ją górale. Są w niej dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek. Pokłon dzieciątku oddają obok trzech mędrców i pasterzy, także papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Ta szopka znajduje się przed Wieczernikiem. Po pasterce ojciec generał przyniesie do niej dziesiątko Jezus.

Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach, to szopka ruchoma. Zawsze największym zainteresowaniem cieszy się wśród dzieci. Choć i dorośli chętnie podziwiają przygotowaną przez paulinów aranżację. W szopce znajdziemy ponad 500 figur!

Trzy czwarte spośród figur umieszczonych w szopce porusza się, obrazując codzienne życie - to sprzed dwóch tysięcy lat i współczesne. Poza tym mamy też lalki w strojach ludowych i aniołów wygrywający triumfy. Dopełnieniem tej inscenizacji są zewnętrzne dekoracje wokół szopy, a także żywe pawie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Szopka ruchoma, umiejscowiona na fosach w otwartej przestrzeni, a także ta znajdująca się przed Bazyliką zostaną oficjalnie otwarte 25 grudnia. Będzie je można odwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00, od Bożego Narodzenia do 2 lutego.

Cztery szopki na Jasnej Górze

Szopka powstanie też w Bazylice, którą przygotowuje br. Dawid Respondek. Ta będzie mieć bardzo tradycyjny charakter, bo jak podkreśla paulin, Bazylika jest miejscem modlitwy, więc i szopka ma nie rozpraszać uwagi detalami, a sprzyjać kontemplacji tajemnicy Bożego Narodzenia.

Poza tym w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze można nawiedzać szopkę bożonarodzeniową wyrzeźbioną w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem. Jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera